Kemoterapi olmadan kanser tedavisi mümkün

Kemoterapi olmadan kanser tedavisi mümkün

Kemoterapinin yol açtığı yan etkilerden kurtaran, tamamen hasta hücreyi izole eden, hedefe yönelik ilaçlarla kanser tedavisi mümkün hale geldi. Dr. Gökhan Demir, kanserli hücrelerin genetik moleküler sırlarının çözülmesiyle sadece hastalıklı hücreleri izole eden biyolojik tedavi yöntemleri geliştirildiğini söyledi. Bilim dünyası tarafından bir süredir kullanılan bu yöntemle şu an için böbrek ve karaciğer kanserini kemoterapi kullanmadan iyileştirmek mümkün.
İstanbul Bilim Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof
Böylece kemoterapinin yan etkilerin de önüne geçildiğini anlatan Prof. Dr. Demir, “Kemoterapi, sadece hızlı büyüyen hücreleri yok etmeye çalışan bir zehirdir. Kanser hücresiyle normal hücre arasında ayrım yapmadan, vücutta hızlı büyüyen bütün hücrelere etki yapar. Hedefe yönelik tedavide ise sadece kanserli hücreler izole edilerek yok edebiliyor. Bu sayede kemoterapinin sebep olduğu saç dökülmesi, mide bulantısı, ağız yarası, ishal gibi şikâyetlerin hiçbiri görülmüyor.” dedi.
Şu anda böbrek ve karaciğer kanserlerinin böyle tedavi edilebildiğini anlatan Demir, “Meme, karaciğer ve pankreas kanserlerinde ise kemoterapiyle birlikte kullanıldığında tedavinin etkisi artıyor.” şeklinde konuştu.
Kemoterapiyle kanserli hücreleri küçültmek ya da yok etmek amaçlanmasına rağmen hedefe yönelik ilaçların bunları stabilize ettiğine işaret eden Demir, şunları söyledi:

“Hedefe yönelik ilaçlar, kanserin kronik bir hastalık şeklinde algılanmasını sağlıyor. Hastayı tam olarak şifaya kavuşturmuyorlar fakat tansiyon, kalp yetmezliği, diyabet gibi uzun yıllar hastalıkla beraber yaşamasını sağlıyor.”
Hedefe yönelik tedavide kullanılan ilaçların yarısı, Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla Türkiye’de de kullanılıyor. Yüzde 20′si ise özel izinle getirilebiliyor. Geçen mart ayında ABD’de, ilerlemiş böbrek kanseri hastaları için yeni bir ilaç, FDA onayı aldı. Bu ilacın, tümörün büyümesini engellediği veya yaşam süresini iki kattan fazla arttırdığı bildirildi.
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kemoterapi tedavisi, kemoterapinin faydaları, meme kanserinde kemoterapi mecburmu, kanserde kemoterapinin faydaları, pankreas kanserine kemoterapi etkili olur mu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.