Kene ısırmasında yapılması gerekenler

Kene ısırmasında yapılması gerekenler
İnsanların kene ısırmalarında uygulamış olduğu bir takım işlemler tabiri caizse körü körüne ölüme götürüyor. Kene ısırmasıyla karşılaştığınız zaman ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için makalemizi dikkatlice okuyun.

Ölümcül vakaların azalmasını sağlamak amacıyla uzmanlar kesinlikle bilinçsiz hareket edilmemesini önermekteler.
Son zamanların ölüm saçan hastalığı kırım kongo kanamalı ateşi, kene ısırmalarında dolayı husule gelmekte ve uzmanlar bilhassa hayvancılıkla uğraşan, kırsal alanlarda yaşam sürenleri kene ısırmaların ne yapmaları gerektiği konusunda ilgilendirmektedir. Her türlü sağlık sorunlarında olduğu gibi kene ısırmalarında da soğukkanlı ve bilinçli davranmakta fayda var
İşte kene ısırmalarında uygulamanız gerekenler;
Kene ısırmasında kesinlikle keneyi el ile öldürmeye çalışmamalısınız. Deriye tutunan keneye herhangi bir madde (alkol, gaz yağı gibi) ile müdahale etmemek ve keneyi patlamamak gerekir. Çünkü bu tür işlemler kenenin kusmasına sebep olacağı için kenenin taşıdığı virüs vücuda daha kolay girer.

Eğer ki sağlık kurumuna ulaşmanız zor ise bir cımbız yardımıyla kene başından tutulmalı ve sağa sola hareket ettirerek deriden kuvvetli bir şekilde çekilmelidir. Ardından hemen o bölgeye antiseptik solüsyon sürülmelidir. Keneyi derinden kurtardığınız zaman bir kaba koymalı üstüne de böcek öldürücü ilaç ya da çamaşır suyu dökmelisiniz.
Kenenin başı deriye gömülmüş ise kesinlikle müdahale edilmemelidir. Çünkü bu tür durumlarda cerrahi işleme gerek vardır.
Bir önceki Kanserle mücadelede sporun büyük önemi var başlıklı konumuzda kanser tedavi yöntemleri, kanser tedavileri ve kanser tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kene ısırması ilk yardım, kene ısırmasında ilk yardım

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.