Keneye karşı aşı

Keneye karşı aşı

Cevdet Erdöl şu zamanlarda yeniden görülen kene ısırmalarına vakaları hakkında yapmış olduğu bir açıklamada öncelikle keneye karşı insanların kendi kendilerine bir takım öneriler almasını önerdi, ardından da kırım kongo kanamalı ateşi için geliştirmiş oldukları aşıdan bahsetti. Kendini kene ısırmalarına karşı koruma altına almak isteyenler ise kene aşısı yaptırmak istiyorlar, ancak keneye karşı şimdiye kadar geliştirilmiş bir aşı bulunmadığı içinde tam anlamıyla bir koruma gerçekleşmiyordu.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, yaz aylarında sık sık rastlanan kene ısırmalarından dolayı ortaya çıkarak hemen hepimizin korkulu rüyası olmaktadır. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ise kene ısırmalarına karşı aşı ve serum üretiminde önemli aşama kaydettik diyerek hepimizin beklediği müjdeyi verdi. Kene ısırmalarına karşı ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için Kene ısırmasında yapılması gerekenler başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Ölümle sonuçlanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi için Erdöl, “Kene vücuda yapışır yapışmaz bu hastalık ortaya çıkmaz
Bu nedenle, vücudunda kene gören bir kişi, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Ülkemizdeki bilim adamlarının Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı ilaç geliştirmek için epey bir zamandır çalıştığını da dile getiren Erdöl, keneye karşı aşı ve serum üretimi konusunda önemli aşama kaydedildiğini belirterek “Aşı ve serumun önümüzdeki zaman içinde piyasaya sunulmasını umuyoruz. Başarılı olan denemeler var. Ben, Türk bilim insanlarının bunu başaracağına inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Bir önceki Kanserle mücadelede sporun büyük önemi var başlıklı konumuzda kanser tedavi yöntemleri, kanser tedavileri ve kanser tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.