Kepçe kulak düzeltilme (otoplasti) rehberi

Kepçe kulak düzeltilme (otoplasti) rehberi

Diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak, bu ameliyatın, 5-6 yaşlarında, okul öncesi dönemde, yapılması önerilir.
Kulak kenarlarının öne doğru açılması ve kulak kıvrımlarının oluşmaması ile kendini gösteren doğumsal kulak şekil bozukluğuna kepçe kulak deformitesi denir. Bu deformiteyi düzeltmek amacıyla yapılan işleme kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı denir. Böylece hastalar, akranları tarafından alay konusu edilmemiş olurlar. İşitme fonksiyonu normaldir

Kulak gelişimi bu yaşlarda, % 90 oranında tamamlanmaktadır. Ameliyata bağlı kulak gelişiminde herhangi bir değişiklik olmaz.
Ameliyat tekniği
Kulak arkasından bir kesi yapılarak kulak kıkırdaklarına ulaşılır. Kulak kıvrımlarını oluşturmak için erimeyen katlayıcı nitelikte dikişler, bu kıkırdak yapıların içinden geçirilir. Eğer kulak tamburu da öne doğru gelmiş ise bu kısmı kafaya yaklaştırıcı erimeyen dikişler atılır. Gerekirse, bir miktar fazla deri çıkarılabilir.

Çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde ise lokal anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası hasta evine dönebilmektedir.
Kafaya, kulağı içine alacak şekilde sıkı bir bandaj yapılır. Bir hafta kadar yerinde tutulur. Daha sonra iki hafta süreyle tenisçi bandı kullanılır. Özellikle yatarken bu bandajın takılması önemlidir.
Ciltte eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur. Ameliyattan bir hafta sonra, hasta, okuluna veya işine dönebilir.
Bir önceki En zor ameliyat burun estetiği başlıklı konumuzda burun ameliyatı, burun estetiği ve burun estetiği ameliyatı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.