Kilolu hanımlara şık görünme ipuçları

Kilolu hanımlara şık görünme ipuçları

Hollywood’da başlayan şişmanlık modası, kadın dergilerine de sıçradı.
Tüm dünyada her ay binlerce kadın dergisi basılıyor. Vogue, ilk kez şişman modellere yer verirken, toplu kadınlara özel giyim önerilerinde bulundu. Bu anlamda dünyanın en prestijli ve en eski dergilerinden biri kuşkusuz Vogue. Yıllardır Amerikalı kadınların en çok okuduğu kadın dergisi olma özelliğini koruyan Vogue’un pekçok taklidi bulunuyor
Ancak taklidi hiçbir derginin onun kadar uzun ömürlü olamadığını da belirtmek gerek.
Vogue ilk çıktığı günden itibaren zayıf, hatta sıska denebilecek modelleri ile kozmopolit kent kadınlarının yaşamına yön verdi.
Moda çekimlerinde kullanılan modellerden röportaj için seçilen kişilere kadar, tüm insanların mutlaka zayıf olmasına dikkat edilirdi. Ancak Amerika merkezli Vogue Dergisi “Vücut Özel Sayısı” adıyla yayınladığı Nisan sayısında, genellikle şişmanlık etrafında dönen konuları işliyor. Aslında güzellik kavramının zayıflık gibi tek bir kritere bağlanamayacağının konuşulduğu günümüzde, bu bir ilk değil.
Aynı konu geçtiğimiz günlerde Oscar ödül törenine 42 beden elbiselerle katılan kadınlar sayesinde de uzun süre basına malzeme olmuştu. Liv Tyler, Renee Zelweger, Charlize Theron gibi yıldızların kırmızı halı üzerindeki balıketi görünümleri hala hafızalarımızda. Üstelik bu kadınlar kiloları ile oldukça barışık olduklarını her defasında tekrarlayıp duruyor. Peki, ne oldu da yıllarca zayıf ve hatta sıska olanın güzel olduğunu kafamıza kazıyan anlayış çark etti? Bu sosyolojik açılımları olan bir başka yazı konusu olarak bir kenarda bekleyedursun, bunu her alanda olduğu gibi Hollywood yıldızlarının mecburiyetten başladığı bir moda olarak da kabul edebeliriz.
Vogue da bu modaya uymuş olmalı ki, artık 36 beden Vogue kadınından eser yok. Nisan sayısında 42 beden giyinen model Crystal Renn, Latin oyuncu Jennifer Gimenez ve dünya sosyetesinde düzenlediği yardım organizasyonlarıya tanınan Marjorie Gubelmann Raein’in vücutları ile ne kadar barışık olduklarına dair geniş bir makale var. Ayrıca bir başka makalede obezite, sanatsal çekimlerle desteklenerek bir dosya halinde sunuluyor. Diğer bir haberde ise şişmanlara ne tür kıyafetler seçmeleri gerektiği ile ilgili önerilerde bulunulmuş.
İşte kilolu hanımların giysi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar…
Pantolon seçimi

Pantolonlarınızı mümkün olduğunca dökümlü kumaşlardan seçin.
Üst seçimi
Uzun tunikler giyinin. Göz alıcı, dikkat çekici büyük desenler yerine tek renk ve koyu tonları tercih edin. Belinizi saran kemerler takmayın.
Ceket seçimi
Dökümlü kumaşlardan olanları tercih edin. Önünüzü iliklemeyin. Ceketlerinizde omuzlarınızı hafifçe yükseltecek küçük vatkalar kullanın.
Elbise ve etek seçimi
Streç kumaşlara veda edin. Koyu tonlar kullanın. Emprime seviyorsanız minik desenlileri tercih edin. Etek boyu baldırlarınızın hemen altına dek inmeli; daha uzun boylar da giyinebilirsiniz.
Bir önceki Kusursuz gelin makyajının sırları başlıklı konumuzda göz makyajı ve pürüzsüz cilt hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.