Kirpikler neden dökülür?

Kirpikler neden dökülür?
Göz sağlığını ve estetiği önemli derece etkilen en büyük sorun ise kirpiklerin dökülmesidir. Bu kirpiklerin doğal döngüsü üzerinde tükettiğimiz besinlerin ve kullandığımız makyaj malzemelerinin etkileri oldukça çoktur.
Uzun ve gür kirpiklere sahip olmak gözlerin güzelliğini ve çekiciliğini arttırmasının yanı sıra, göz sağlığı içinde ehemmiyetli bir husus olduğundan uzun ve gür kirpiklerin faydasının sadece estetik amaçlı olmadığının bilincinde olmak gerekir.

 

Kirpik dökülmesinin nedenleri

 
Kirpikler doğal bir döngü içerisinde  olduğu için zamanla uzar, dökülür ve yeniden çıkar. Dış etkenlerden gelen zararlara ve güneş ışınlarına karşı koruma sağlamakla görevli olan kirpikler bazı hususlardan dolayı tahribata uğradığı için işlevlerini yerine getiremeyecek bir durumda olabilirler
Normal şartlarda kirpikler en fazla 45 gün içinde uzar ve yaklaşık yüz gün sonra da tekrar dökülür. Ancak az önceki bahsettiğimiz nedenlerden dolayı bu sayılarda kısılmalar ya da uzamalar görülebilir.

Kirpik dökülmesinin bir başka nedeni de, göz kapağını ve gözleri sürekli kaşıyıp ovuşturmaktır. Makyajınızı temizlerken gözlerini aşırı ve sert bir şekilde ovmamaya özen gösterin. Bunların dışında kullandığınız bir takım ilaçlarda kirpik dökülmesine yol açar. Çünkü ilaçlar bağışıklık sisteminize etki ettiği için kirpiklerinizde bundan etkilenir.
Ara ara kirpik dökülmesi normal bir olaydır, ancak siz kirpiklerinizin aşırı derece döküldüğü düşünüyorsanız bir uzmana başvurmalısınız. Arpacık gibi göz kapaklarında oluşan sorunlarda kirpik dökülmesine yol açar.
Kirpik diplerine yerleşen parazitlerde enfeksiyon nedeniyle kirpiklerin dökülmesine yol açtığı için, kirpiklerin hijyenine özen göstermelisiniz. Bunun için ellerinizi gözlerinizden uzak tutmalı, aşırı makyaj yapmamalı ve makyajınızı çok uzun süre yüzünüzde tutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kaşların uzaması için ne yapmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: kirpik dökülmesi nedenleri, kas neden dokulur, kirpik neden seyrekleşir, kirpikler neden dökülür, kırpık dokulmesının sebeplerı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.