Kışın kulak iltihaplanmalarına karşı dikkatli olun

Kışın kulak iltihaplanmalarına karşı dikkatli olun

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümünden Op.
Orta kulak enfeksiyonunun hafife alınmaması gerektiğini belirten Op. Dr.
Mevsime bağlık olarak orta kulak enfeksiyonlarının kış aylarında arttığı, bu hastalığın tam tedavi edilmemesi durumunda da yaşamı tehlikeye sokabilen menenjite ve beyin apsesine yol açabileceği belirtildi. Mehmet Türkay, orta kulak iltihabıyla başlayan menenjit hastalığının kış aylarında özellikle dikkat edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirtti
Dr. Mehmet Türkay, “Bu aylarda orta kulak enfeksiyonları oldukça artar. Kulak ağrısı ile başlayan bu enfeksiyonları vatandaşlarımız geçiştirmesinler. Çünkü kulak enfeksiyonlarının akabinde iyi tedavi edilmediğinde menenjite, beyin apsesine kadar giden insan hayatını tehlikeye atacak derecede ileri derece enfeksiyonlara neden olan durumlarla karşılaşılabilir.” dedi.

Türkay, özellikle kulak ağrısı başladığında mutlaka Kulak Burun Boğaz hekimine görünmek gerektiğini vurgulayarak, “Orta kulakta yerleşen mikrop doğuştan küçük açıklar vasıtası ile beyin zarına yerleşip menenjit, oradan da beyin dokusuna geçip ileri derece hastalıklarına yol açabilir. Bunun yanı sıra akıntılı kulakları mutlaka tedavi etmek gerekir. Tedavi olunmadığı taktirde menenjit, beyin apsesi, şiddetli baş dönmesi, yüz felci gibi daha kötü sonuçlar doğurabilecek enfeksiyonlar gelişebilir.” diye konuştu.
Çocukluk yaş grubunda menenjite yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirten Türkay, “Zaman zaman Kulak Burun Boğaz kliniklerine hastalar menenjit nedeni ile getirilmekte, hastalığın kaynağına bakıldığında da genelde orta kulak enfeksiyonları olmakta. Menenjitte o yüzden orta kulak enfeksiyonundayken hastalığı tedavi etmek lazım. Çünkü menenjit bilindiği gibi iyileşse de, vücutta bazı sakatlıklar bırakan bir hastalıktır. Bu yüzden olay daha ortakulak enfeksiyonu halindeyken bir hekim önerisiyle tedavi edilmesi lazım.” dedi.
Bir önceki Elektronik medya genlerimizi değiştiriyor başlıklı konumuzda bağışıklık sistemi, kalp hastalıkları ve Kalp rahatsızlıkları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.