Kısırlık belirtileri nelerdir?

Kısırlık belirtileri nelerdir?
Düzenli ve korumasız ilişkinin bir seneyi doldurmaması durumunda kısırlıktan söz edilemez. Tıp literatüründe interfilite olarak tabir edilen kısırlığın belirtileri var mıdır, varsa nelerdir?

Uzmanlar, kısırlığın bir hastalık gibi algılanmamasını, bu sorunun bazı hastalıklardan veya patolojilerden dolayı husule gelmesinden dolayı hastalık olmadığını ve hastalık olmadığı için de kısırlığın belirtileri bulunmadığına açıklık getirdiler. Yaklaşık bir senedir düzenli ve korumasız olarak ilişkiye giren çiftlerin bebek sahibi olmamasında kısırlık sorunundan söz edilebilir. Çiftler en az 12 ay boyunca düzenli olarak ilişkiye girmişlerse ve buna rağmen gebelik oluşmamışsa kadın ve erkek bir takım tetkiklerden geçer.
Yeni evlenmiş ve bebek sahibi olamayan birçok çiftin ağzından kısırlık kelimesini sıkça duyar olduk
Yapılan bu tetkiklerin sonuçlarına göre kısırlık teşhisi konur.
İnterfilite herhangi bir belirti ve şikayet yaratan bir sorun olmadığından, kısırlığın belirtileri hakkında söylenecek bir söz yoktur. Ancak kadın ve erkekte bazen bir takım patalojik değişikler yaratabilir. Bu değişiklere örnek verecek olursak; kadının adet düzensizliği, yumurtlama düzensizliği, aşırı tüylenme, obezite, ) göğüslerden süt benzeri sıvı gelmesi, aşırı adet sancıları, aşırı kasık ağrıları vs.

Bir önceki yazımız olan Eşler arasında kan uyuşmazlığı nasıl olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: adet düzensizliği kısırlık belirtisi mi, adet sancisi kisirlik, adet sancısı olmaması kısırlık belirtisimidir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.