Kök hücre ile felç tedavisi

Kök hücre ile felç tedavisi

Felç (inme) hastalıklarının sıkça boy göstermesi, bu hastalığın tedavi araştırmalarını bir hayli hızlandırarak, teknolojinin son yıllarda kullanmış olduğu kök hücre tedavisi ile felç hastalıklarının klinik çalışmalarında ki ilk aşama başarıyla atlatıldı. Sayısız bölünebilme, yenilenme, organ ve dokulara dönüşebilme özelliğine sahip olan kök hücrenin amacı, felce sebep olan beyin yıkıntısını tedavi etmektir. Beyin kök hücreleri hastalarda bir yan etki yaratmadığı için tedavi, felç hastalarına bir umut ışığı yaktı. Ancak uzmanlar kök hücre ile felç tedavisi hakkında olumlu konuşmak için henüz erken olduğunun da altını çizdiler.

 

Şu ana kadar 3 hastaya kök hücre yerleştirilmiş ve hiçbir soruna da rastlanmamıştır

Daha sonra ki yıllarda hastalara daha fazla kök hücre verilecek ve hastaların tedaviye vereceği tepkiler gözlenecektir. Sakat kalma ve ölme riskinin büyük olduğu felç hastalıklarının tedavisi, bu önemli sorunların riskini azaltacaktır. Daha sonraki aşamalarda kök hücre ile felç tedavisinin mümkün olup olmadığı açıklığa kavuşacaktır.
Bir önceki Horlama neden olur? başlıklı konumuzda horlama nedenleri, horlamanın nedenleri ve neden horlarız hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: felç tedavisi kök hücre, kök hücre felçtedavisi, yhsm-Opera_14mobile

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.