Kök hücre nasıl toplanır?

Kök hücre nasıl toplanır?
Hastalığın tanısına göre çeşitli yöntemlerle kök hücre toplama işlemi yapılmaktadır. Peki kök hücre nasıl toplanıyor?

Allogeneik kök hücre nakli, otolognakil, singeneik nakil ve unrelated nakil gibi uygulamarı bulunan kök hücre iki çeşitte toplanmaktadır. Özel iğnelerle toplanan kök hücre vericinin kemik iliğinden anestezi altında toplanmaktadır.
Kök hücre toplaması
İki çeşitte toplanan kök hücre ya özel iğnelerle ya da özel aygıtlarla toplanmaktadır.
Kaynak yeri kemik iliği, damarlardaki kan ve göbek kordonu olan kök hücre, lösemi, lenf bezi kanseri, meme, testis, akciğer kanseri ve aplastik anemi hastalıklarının tedavisi için bu kaynak yerlerinden toplanmakta ve hastaların iyileşmesi sağlanmaktadır
Bir diğer yöntem ise dolaşan kanda bulunan kök hücreleri damardan özel bir aygıt ile toplamaktır. Bu işlemde vericinin koluna tıpkı kan verir gibi serum bağlanır ve yatar pozisyonda kök hücreler toplanır.

Kök hücre toplama işlemi acı ve sıkıntı vermediği gibi ameliyathane koşullarına da gerek bırakmaz. Toplanan kök hücreler 196 derecede sıvı azotta saklanırlar. İhtiyaç duyulduğu zaman kök hücreler çözülerek damardan, alıcıya verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Feridun Kunak kemik erimesi kürü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: feridun kunak kirisiklik kok hucre, feridun kunak kök hücre, google kök hücre toplaması, kök hücre nasil elde edilir, kök hücre nasıl olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.