Koleraya karşı ucuz aşı geliştirildi

Koleraya karşı ucuz aşı geliştirildi

Güney Kore’nin başkenti Seul’de BM girişimiyle kurulan Uluslararası Aşı Enstitüsü, enstitü bilim adamlarının dozu sadece 1 dolara mal olan yeni bir aşı ürettiğini açıkladı.
Dünyada yılda 120 bin kişinin ölümüne neden olan koleraya karşı çok ucuz bir aşı geliştirildi.
Yeni aşı ağızdan alınıyor
Hindistan Sağlık Ajansı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yönergelerine uygun çalıştığı için, ajansın aşıyı onaylaması, yeni aşının uluslararası standartları tutturduğu ve başka ülkelerde de kullanılabileceği anlamına geliyor.

Açıklamada, enstitü bilim adamlarının yeni aşıyı, daha önce Vietnam’ın ürettiği bir kolera aşısı üzerinde değişiklikler yaparak geliştirdiği belirtildi.
Enstitüden yapılan açıklamada, Hindistan Sağlık Ajansının yeni aşıyı onayladığı ve Hindistan’da bir şirketin ay sonunda aşının üretimine başlayacağı kaydedildi. Yeni aşı sadece 1 dolara mal olurken ağızdan alınıyor

Yeni aşının Hindistan’da insanlar üzerinde denendiği ve hastalığa karşı koruma sağladığının teyit edildiği de belirtildi.
Uluslararası Aşı Enstitüsü, gelişmekte olan ülkelerde yoksulların da satın alabileceği ucuz aşılar geliştirmek için çalışan, dünyadaki tek uluslararası araştırma kurumu olarak biliniyor.
Bugüne kadar tek uluslararası lisanslı aşının bir dozu, Bangladeş’te 18 dolara mal oluyordu.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.