Kolesterolü dengelemek için öneriler

Kolesterolü dengelemek için öneriler
Bunun için yağsız et, bol sebze-meyve ve hububat tercih edilmelidir.
Beslenme, yüksek kolesterol tedavisinin olmazsa olmaz koşuludur. Beslenme konusunda tedavi planı beslenme uzmanı ile birlikte yapılmalıdır. Vücut gereksinimi olan kolesterolü kendisi üretebilir, bu nedenle diyetle kolesterol almaya gerek yoktur.
Kolesterolü dengede tutmak için, yağ oranı düşük yiyeceklerle beslenmek gerekiyor
Doymuş yağlardan ve kolesterolden fakir diyet seçilmelidir. Sıvı yağlarda doymamış yağ daha fazladır, tercih edilmelidir.
Genel olarak sebze, meyve ve hububat tüketilmelidir. Kızartmalardan kaçınılmalı, kırmızı et yerine beyaz et tercih edilmelidir. Yüksek tansiyonlular tuzu azaltmalıdır. Karaciğer, böbrek ve beyin gibi kolesterolden zengin etlerden uzak durulmalıdır. Gıdaların yağ ve kalori içeriklerine dikkat edilmelidir. Yağı azaltılmış peynir, süt tercih edilmeli, diyet peynir, diyet süt kullanılsa bile bunlar sınırlı miktarda tüketilmelidir.
Fındık önemli
Fındığın kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. 1998 yılında yayımlanan, 86 bin hastayı içeren, 14 yıllık takibi olan bir çalışmada, haftada en az 140 gram fındık yiyenlerde kalp ve damar hastalıklarına daha az rastlanmıştır. Yapılan başka çalışmalarda da fındığın iyi kolesterolü yükselttiği ve kötü kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Fındığın fazla tüketilmesinin kilo alınmasına yol açacağı unutulmamalıdır.
Bal, kötü kolesterolü düşük tutuyor
Kolesterolünü düşük tutmak isteyenlere sebze ve meyve yemelerini öneren uzmanlar, meyve ve sebze yeme alışkanlığı olmayanların aynı amaçla bal yiyebileceklerini bildirdi. Balda, elma, muz, portakal ve çilekte olduğu gibi bol miktarda anti-kanserojen madde bulunduğuna dikkati çeken araştırmacılar, koyu renkli balda bu maddenin daha fazla olduğunu belirtti. Balda phenolics adlı bileşimin bulunduğuna işaret eden Illinois Üniversitesi uzmanları, phenolics bileşiminin vücuttaki oksidasyonu önleyebildiğini söyledi.
Doğal kolesterol düşürücüler
– Biberiye
– Zerdeçal
– Mercanköşk
– Kuşburnu çayı
– Zencefil
– Kekik
– Yeşil çay
– Kekik çayı
– Biberiye çayı
Tavsiye edilen gıdalar

Ekmek, tahıl: Kepekli buğday, çavdar ekmeği, yulaf ezmesi, mısır gevreği, makarna, pirinç, bulgur
Sütlü ürünler: Yağsız süt, az yağlı peynir ve eritme peyniri, yağsız yoğurt, yumurta akı
Balık: Bütün beyaz etli ve yağlı balıklar (ızgara, buğulama)
Deniz mahsulleri: İstiridye
Et: Tavuk, hindi, dana, av eti
Sebze ve meyve: Bütün taze ve dondurulmuş sebzeler, bilhassa kuru baklagiller (mercimek, fasulye, nohut…), haşlanmış patates
Tatlılar Yağsız sütle yapılan tatlılar (muhallebi, sütlaç…), meyve salatası, limon dondurması, aşure, pestiller, kuru yemişli sucuklar, cezerye
Kuruyemiş Ceviz, badem, kestane
İçecekler, soslar Çay, kahve, neskafe, az kalorili meşrubat
Bir önceki Yüksek kolesterol, zararları ve tedaviler başlıklı konumuzda damar daralması, göğüs ağrısı ve hipertansiyon hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bal kolestrolü yükseltirmi, fındık kolesterolü yükseltir mi, kestane kolestrolü yükseltirmi, makarna kolestrolü yükseltirmi, misir ekmegi kolesterolu yukseltirmi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.