Kolesterolün Zararlı Etkileri

Kolesterolün Zararlı Etkileri
Ana atardamarda (aort) kolesterol birikimi de tehlikelidir. Kolesterol hangi damarda birikmişse o damarla ilişkili sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkar. Kanda yüksek miktarda bulunan kolesterol, yıllar içinde damarların duvarında birikir. Yani kolesterol yüksekliği sağlık durumunda ani değişikliklere neden olmaz (en azından ilk zamanlarda).

Kalbi besleyen damarlarda (koroner arter) kolesterol birikimi, bu damarlarda tıkanma ve daralma sonucu, göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi durumlara neden olabilir.

Beyini besleyen boyun damarlarında kolesterol birikimi sonucu, felçler, konuşma bozuklukları, denge ve bilinç kaybı ortaya çıkabilir.

Böbrek damarlarında kolesterol birikimi, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu birikim sonucu damarlarda daralma, tıkanma ortaya çıkar (ATEROSKLEROZ)
Buradan kopan kolesterol parçaları (aterosklerotik plaklar), daha küçük damarları tıkayarak sorunlara yol açabilirler (Bağırsağı besleyen damarları tıkayarak bağırsak nekrozu, göz damarlarını tıkayarak körlüğe, bacak damarlarını tıkayarak kangrene neden olabilirler).

Kolesterol ve kalp hastalıkları

Kan kolesterol düzeyinin yüksek olması kalp hastalıkları açısından önemli bir risk faktörüdür ancak tek faktör değildir. Ancak düzeltilebilir bir durum olmasından dolayı önemlidir. Kalp hastalıkları ile ilgili başlıca risk faktörleri şunlardır:

    Hipertansiyon

    Lipid (yağ) metabolizması bozukluğu, Kolesterol yüksekliği

    Sigara

    Diyabetes mellitus (şeker hastalığı)

    Şişmanlık

    Fiziksel aktivite azlığı

    Yüksek hematokrit

    Artmış trombojenik faktörler

    İleri yaş

    Erkek olmak

    Ailede kalp hastası olması

    Tip A kişilik (mükemmeliyetçi, saplantılı, hırslı, gergin)

    Östrojen eksikliği

    Fibrinojen yüksekliği

    Ürik asit yüksekliği

    Beyin, kalp, böbrek veya damar hastalığı

|

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.