Köpekteki bakteriler sizi ishal etmesin

Köpekteki bakteriler sizi ishal etmesin
Bu da mikrobun parmaklardan ağza ya da yiyeceğe geçtiğini düşündürmüş.
Parmaklardan geçiyor
Peki, köpeğinizin yediği mama sizin vücudunuza nasıl geçiyor? Muhtemelen mutfaktan… Birkaç yıl önce yapılan bir araştırma; aniden bulantı ve kusmayla karşılaşan evcil hayvan sahiplerinin önce hayvanlarını beslediğini, sonra kendilerine yiyecek hazırladığını ortaya koymuş.
Hayvanlara verilen yiyeceklerde ve insanlarda aynı tip salmonella mikrobu görülmüş.
Köpeğinize biftekli bir mama verin ve kendinizi sindirim sorunlarına hazırlayın. Çünkü hayvansal gıdalarla yapılan mamalar, tüylü dostunuz için sorun yaratmasa da; taşıdığı ‘salmonella’ bakterisi yüzünden sizde 12 ila 72 saat içinde ateş, karın ağrısı ve ishale yol açabilir
İncelenen dokuz ayrı olayda da, laboratuar sonuçları bunu doğrulamış. Rapor edilmemiş yüzlerce benzer olay olduğunu da unutmamak gerek.
Salmonella’nın çaresi el yıkamak!
Mama üreticileri, tabii ki ürünlerini satmadan önce salmonella mikrobunu öldürmenin yollarını arıyor. Ama bakterilerin bir kısmı tüm çabalara karşın yaşamaya devam ediyor. Bu yüzden geçen yıl ABD’de salmonella mikrobu taşıyan pek çok köpek maması toplatıldı.

– Peki, köpeğinizi bu lezzetli ikramlardan mahrum etmeden, birkaç gününüzü banyoda (Daha kötü durumlarda hastanede) geçirmekten nasıl kurtulursunuz? Cevap çok basit: Kedinizin ya da köpeğinizin mamasına dokunduktan sonra ellerinizi yıkayarak!
– Sonuç olarak; hayvanlarınızı mamasız bırakmayın. Önlem olarak elinizin altında sadece su, sabun ya da alkol bazlı temizleyiciler bulundurun.
Bir önceki Rahat bir uyku çekin başlıklı konumuzda rahat uyku, uyku problemleri ve uykusuzluk hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.