Kronik depresyonun yaşı yok

Kronik depresyonun yaşı yok

Araştırmanın başlangıcında depresyonda olan çocukların yüzde 64′ünde depresyonun 6 ay sonrasında da görüldüğü ve yüzde 40′ının iki yıl sonra da sorunları olduğu gözlendi. Washington Üniversitesinde psikiyatr Doktor Joan Luby ve ekibinin yaptığı araştırma, ilk kez majör depresyonun çok küçük çocuklarda bile kronikleşebileceğini gösterdi.
ABD’de yapılan bir araştırma, kronik depresyonun 3 yaşındaki çocuklarda bile görüldüğünü ortaya koydu.
Araştırma çerçevesinde, yaşları 3 ila 6 olan 200′den fazla çocuğun 2 yıl süreyle izlendiğini, 4 akıl sağlığı testi yapılan çocuklardan 75′ine majör depresyon teşhisi konulduğu belirtildi. Çocukların neredeyse yüzde 20′sinin, yapılan tüm testlerde tekrarlayan ya da ısrarcı depresyonu bulunduğunun ortaya çıktığı bildirildi

Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsünün maddi desteğiyle yapılan ve sonuçları “Archives of General Psychiatry” dergisinin ağustos sayısında yayımlanan araştırmada, tartışmalı bir konu olan, çocuklarda depresyon tedavisinin incelenmediği belirtildi.
Doktor Joan Luby, insanların, 6 yaşından küçük çocuklarda depresyon göstergesi olan davranış bozukluklarına çok fazla dikkat etmediğini belirterek, “6 yaşından küçük çocuklar, depresyona girmek etmek için duygusal açıdan olgunlaşmamış olduğundan bunun olabileceğini düşünmüyorlar” dedi.
Depresyonun en sıklıkla anneleri de depresyonda olan ya da başka davranış bozuklukları gösteren çocuklarda görüldüğü, depresyondaki çocuklar arasında, ebeveynlerinden birini kaybedenler, fiziksel ve cinsel tacize uğrayanlar olduğu kaydedildi.

Çocuklarda depresyonu inceleyen Duke Üniversitesinden psikiyatr doktor Helen Egger da, okul öncesi dönemdeki çocuklarda ruhsal durumun çabuk değişmesi ve öfke nöbetlerinin mümkün olduğunu belirtirken, depresyondaki çocukların oynarlarken bile üzgün göründüğünü ve oyunlarının konularının ölüm ya da diğer kasvetli mevzular olabileceğini söyledi.
Egger, sürekli iştahsızlık, uyku problemleri, ısırma, tekme atma ve vurmayı içeren sık öfke nöbetlerinin de, muhtemel depresyonun belirtileri olabileceğini kaydetti.
Araştırma ekibinin lideri Doktor Joan Luby de, çocuklarda depresyon göstergelerinden birinin de suçluluk duygusu olduğunun altını çizerek, örneğin depresyonda olan 3 yaşındaki bir çocuğun, kazara bir bardağı kırdıktan sonra annesine sürekli üzgün olduğunu söyleyebileceğini ve günlerce bu suçluluk duygusundan sıyrılamayabileceğini bildirdi.

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: akıl sağlığı testi, kronik depresyon nasıl geçer

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.