Kulaklarınıza tıkaç takmayı unutmayın

Kulaklarınıza tıkaç takmayı unutmayın
Dr. F1 İstanbul ayağının sağlık partneri Anadolu Sağlık Merkezinin KBB uzmanı Op. Tüm gözler dünyanın en hızlı pilotlarını takip ederken, nefesler de tutulacak! F1 İstanbulun sağlık partneri ise uyarıyor: Aman kulaklara dikkat!

Yarış sırasında yüzlerce kilometre hıza ulaşan F1 araçlarının çıkarttığı sesi dinlemek çok keyifli ama bir o kadar da zararlı.
Bugün sıralama turları ile başlayan Formula 1, yarın saat tam 15.00te İstanbul Parkta gerçekleşecek. Çünkü bu ses izleyenlerin kulaklarında kalıcı hasar bırakabilir
Murat Şirin, yarış alanındaki yüksek desibelli sese karşı alınması gereken önlemler konusunda yarışseverleri uyardı: “İç kulak, son derece hassas sinir uçlarından oluşur. Yüksek şiddette gürültüye maruz kalmak, sesin şiddetine ve süresine de bağlı olmak koşuluyla, sinir uçlarında hasara yol açabilir. Bu hasar, birkaç gün süren geçici kulak çınlamasından, kalıcı işitme kaybına kadar gidebilir. Ne yazık ki, işitme sinirinde oluşan kayıplar geri dönüşsüzdür. Bu tip ortamlarda kulak hasarını önlemek için kulaklar için tıkaç ve maske kullanılmalıdır.”
MASKE DE GEREKLİ
Şirin kişilerin kendi hazırladıkları tıkaçların, gerekli etkiyi yaratmayacağının da altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Tıkacın koruyucu olabilmesi için dış kulak yoluna tam oturması gerekir. Uygun bir tıkaç, ses şiddetini 15-30 desibel kadar azaltabilir. Kulak maskeleri de, tüm kulak kepçesini kaplayarak, dış kulak yolunu tıkar.”

Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.