Kurban etini sebzelerle pişirin

Kurban etini sebzelerle pişirin

Kırmızı et, tatlı ve çeşitli hamur işlerini aşırı tüketmenin sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceği vurgulanan açıklamada, etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya et yemeklerinin yanında sebzelerin de tüketilmesinin sağlıklı beslenme açısından önemli olduğu vurgulandı.
Etin tüketim miktarı kadar pişirme yönteminin de önemli olduğu belirtilen açıklamada, etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemlerin tercih edilmesi, kızartmalardan kaçınılması önerildi.

Yapılan açıklamada, etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesinin besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntem olduğu ve etle yapılan yemeklerin kendi yağıyla pişirilmesi, ilave yağ eklenmemesi gerektiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kurban Bayramı’nda, şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketiminin de artacağı belirtilerek, özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olanların beslenmelerine dikkat etmeleri istendi. Etlerin korunması ve saklanmasının, insan sağlığı açısından önemli olduğu belirtilen açıklamada, etlerin, büyük parçalar halinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabında ya da derin dondurucuda saklanması önerildi.
Sağlık Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara, kurban etinin pişirilmesi, tüketimi ve saklanması konusunda uyarılarda bulundu

Bir önceki Bayramda kahvaltıyı hafif yapın başlıklı konumuzda C vitamini, kalp krizi ve kalp krizi riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.