Küresel ısınma sağlığımızı tehdit ediyor

Küresel ısınma sağlığımızı tehdit ediyor
Dünya Sağlık Örgütü, küresel ısınma nedeniyle Asya’da hastalıkların ve gıda sıkıntısının arttığı uyarısında bulundu…
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iklim değişikliğinin sağlık riski oluşturduğunu bildirdi ve küresel ısınma nedeniyle hastalıkların ve gıda sıkıntısının da arttığı Asya Pasifik bölgesinde halk sağlığı riskine karşı acil harekete geçilmesi çağrısında bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü’nden hükümetlere destek
İklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileriyle ilgili sınırlı bilgilerin de çoğu zaman tutarsız olduğu ve şeffaf biçimde nadiren paylaşıldığı da belirtilen taslakta, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda bölgede çalışmalar yapacak hükümetlere teknik rehberlik ve fon desteği sağlayacağı bildirildi.

Taslakta, küresel ısınmaya yol açan sera etkisi yaratan gazların salınımının azaltılması için alınabilecek tedbirlere örnek olarak, ulaşımda motorlu araçlar yerine bisiklet gibi araçların kullanılması, özel otomobillerin kullanımının azaltılması verildi.
İklim değişimi, insan sağlığını da tehdit eder boyuta ulaştı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün, Filipinler’in başkenti Manila’da düzenlenen bir haftalık bölgesel konferansında katılımcılar, hükümetlere ve uluslararası kuruluşlara küresel ısınmasının artışının önlenmesi ve değişikliğe uyum sağlanmasıyla ilgili planlara sağlık kaygılarının dahil edilmesi çağrısında bulunulduğu taslağı değerlendiriyor.
Taslakta, iklim değişikliğinin yol açtığı sağlık sorunlarıyla ilgili verilerin sınırlı olduğuna işaret edilerek, hükümetlerin küresel ısınmanın sağlığa etkisiyle ilgili çalışmalar yapması, halkın bilinçlendirilmesini sağlaması, sağlığa etkilerinin azaltılması için tedbirleri artırması gerektiği kaydedildi

Hastalıklar artabilir
Uzmanlar, iklim değişimi ile kuraklığın artacağı uyarısında bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün bölge sorumlusu Şigeru Omi de düzenlediği basın toplantısında, iklim değişikliğinin Asya Pasifik bölgesinde önde gelen sağlık tehditleri arasında geldiğini belirterek, bölgede dang hastalığı, sıtma ve diğer hastalıkların artabileceği uyarısında bulundu.
Omi, okyanus sularının yükselmesinin, Pasifik’te deniz seviyesine yakın ada ülkelerini ve bölgeleri kısa süre içinde tehdit edebileceğini belirtti. Küresel ısınmanın artmasının sıtma ve dang hastalığını taşıyan sivrisineklerin yayılma alanını genişletebileceğini, sıcak hava dalgalarına ve gıda güvenliğini tehdit eden kuraklığa yol açabileceğini vurgulayan Omi, gezegenin ısınmasının bazı hastalıklar üzerinde etkisi olduğunu kaydetti ve buna örnek olarak dang gibi bazı hastalıkların daha önce hiç görülmedikleri bölgelerde görülmeye başlamasını gösterdi.

Bir önceki yazımız olan Odun ateşinde pişirilen yemek zararlı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.