Kusan bebek hasta olabilir

Kusan bebek hasta olabilir

Bebeklerinin neden kustuğu, her anne-babanın en çok merak ettiği konuların başında geliyor.
Bebekteki kusma hastalık habercisi
Araştırmalar, bebeklerin ilk 3 aylık döneminde yaklaşık yüzde 80′inin günde en az 1 kere kustuğunu ortaya koyuyor. Çünkü bu durum, bebeğinizin bir hastalığa yakalandığının habercisi olabilir.
Bebeğiniz aşırı bir şekilde kusuyorsa vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmalısınız. Bebeklerde beslenmeden sonra sızıntı şeklinde beliren çıkarma normal bir durum olarak görülürken, özellikle zorlanmalı kusmaların, hastalık habercisi olduğu belirtiliyor
Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Soysal, bebeklerdeki kusmanın öncelikle bir hastalık değil de, bir bulgu olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.
Önleyici ilaç vermeyin
Kusmanın bir hastalığa bağlı olarak geliştiğini ifade eden Uzman Dr. Soysal, şunları söyledi:
“Bebeğe uygulanacak tedavinin temelinde, direkt olarak kusmaya yönelik değil, kusmaya neden olan hastalığın ne olabileceğinden yola çıkılmalı. Kusmanın yol açtığı hastalık bulunduğu zaman, buna uygulanacak tedavi ile kusma da ortadan kalkıyor.
Kusan bir bebeğe, bir uzmana danışmadan kesinlikle kusmayı önleyici ilaçlar verilmemeli. Önemli olan, kusmaya neden olan hastalığı tedavi etmektir.”
Uzman Dr. Alper Soysal, zorlanarak kusan bebekte mide bulantıları ve öğürtü görüldüğünü belirterek, kusulan besinlerin ağızdan fışkırır tarzda çıktığını ifade etti. Soysal’a göre, bu tip kusmaların en sık görülen nedenleri şöyle sıralanabilir.

– Bağırsak tıkanıklığı
– Yemek borusunun mideye bağlandığı kısmın kapalı olması (özofagus atrezisi)
– Bağırsak darlığı
– Bağırsağın belirli bölümlerinin olmaması
– Karın organlarının göğüs içinde fıtıklaşması
– Mide darlığı (pilor stenozu)
Bir önceki Balık etli olmanın avantajları başlıklı konumuzda aşırı kilolar, aşırı zayıf olmak ve böbrek rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: 22 aylık bebeğim kusuyor, 7 5 aylik bebegim neden kusuyor, bebek yer yemez kusuyor, 14 aylık bebek kusması, kusan bebeğe ne iyi gelir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.