Lavman nasıl yapılır?

Lavman nasıl yapılır?
Lavman için gerekli olan malzemelerde hazırlanınca bir küvet içine alınır ve irrigatör lastiğine, tüp rektai cam veya metal bağlantı tüpü ile bağlanır. Lavman sağlıklı olmak, toksinleri vücudundan uzaklaştırmak isteyen herkes tarafından yapılmaktadır. Peki lavman nasıl yapılır ?

 

Lavman nasıl yapılır?

 

Bu işlemde özel bir solüsyon kullanılmaktadır.
Kalın bağırsakları temizleme amacıyla uygulanan bir yöntem olan lavman, karın ve sindirim sisteminde vuku bulan ağrı ve sancıları ortadan kaldırdığı bilinen bir gerçektir. Lavman ile rektum ve kalın bağırsak bölgesindeki dışkı ve sıvıda ne kadar toksin varsa bedenden uzaklaştırılır ve hastanın rahatlamasını sağlayarak aynı zamanda bulaşıcı ve sistemik hastalıkların riskini de yok eder
Tüprektalin 8-10 cm’lik ucu vazelinlenir ve tuvalet kağıdına bağlanır. Lavman yapacak olan sağlık personelleri de hijyenlerini tamamladıktan sonra sürgü kağıt havlu üstüne, bir yere veya sandalye üzerine konur. Hasta sol lateral pozisyonunda bacakları biraz bükülü (üst taraftaki diz daha çok bükülür) olarak yatar. Hastanın başının altına yastık, üyeleri altına da tedavi bezi konur. İrrigatör küvetin içinden uygulanmak üzere alınır. Tüprektal küvet üzerine tutularak içindeki hava boşaltılır. Ardından solüsyonun akmaması için lastik pili yapılır. İşlem tüprektal üzerinde de katlanarak yapılır. Hastanın üyesi el ile açılır ve vazelinlenmiş olan tüp 10 cm kadar rektuma yavaş yavaş sokulur.
Bu aşamadan sonra Irigatörün musluğu veya yapılan pili açılarak İrrigatör üst kalça seviyesinden 60 cm yükseklikte tutulması sağlanır. irrigatörün içindeki 1500 cc’lik solüsyon 15 dakika içinde rektuma verilir, irrigatörün içinde 1 cm yüksekliğinde solüsyon kalınca lastik tekrar pili yapılarak veya bir kıskaç ile kapatılır ki böylece rektuma hava girmesi önlenmiş olur. Tüprektal çıkarılır hasta sırt üstü pozisyona alınır. Hastanın altına sürgü konur ve solüsyonun kolanlarda 5-8 dakika kalması beklenir.
Bir önceki Botoks ile migren tedavisi başlıklı konumuzda migren tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: lavman nasl yaplr, lavman nasıl yapılır, lavma nasıl yapılır, lavman nasıl yapılır görüntülü, lama nasıl yapılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.