Light sigaranın zehiri light değil

Light sigaranın zehiri light değil

Araştırma sonuçları
Ankete katılanların yalnızca onda biri sigara içen kişinin ‘normal’, ‘light’ veya ‘ultralight’ sigaradan aldığı nikotin miktarının benzer dozlarda olduğunu doğru bir biçimde dile getirdi.
Sigara paketlerinin üzerindeki ‘light’ sözcüğü daha emniyetli’ olarak yorumlanmaması gerekiyor.
Sigara içen ya da bir zamanlar içmiş olan beş yüz kişiyle yapılan ankete katılanların yüzde 27′si üzerinde ‘light’ ibaresi bulunan sigaraların oluşturduğu akciğer kanseri tehlikesinin öbürlerine göre daha az olduğunu belirtti. Grubun çoğunluğu da bir normal sigarada bulunan nikotin miktarının alınması için iki ‘light’ veya dört ‘ultralight’ sigara içilmesi gerektiğini düşünüyordu. Ne var ki İsviçre’de yapılan bir araştırmaya göre çok sayıda tiryaki paketin üzerindekini okuyunca bu yanlış kanıya varıyor
Araştırmaya İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi’nden Dr. Jean-Francois Etter başkanlık etti. Sonuçlar ‘Preventive Medicine’ dergisinin son sayısında yayınlandı.

Etter’in başkanlığındaki araştırma ekibine göre, her türden sigarada 6 ila 17 miligram arasında nikotin bulunuyor; tiryakiler dumanın içindeki, ölçülen nikotin miktarına bakmaksızın, bu bağımlılık yaratan maddeden, her sigarada 1 ila 2 miligram alıyorlar.
Sigaranın içindeki kimyasal maddeler arasında en çok bilineni olan katrana gelince, araştırmada ‘light’ ya da ‘düşük oranda katran içeren’ ürünleri kullanan tiryakilerin normal sigarayı tercih edenlerle aynı miktarda katrana maruz kaldıkları ortaya kondu.
Bir önceki Böbrek hastaları beslenmelerine dikkat etmeli başlıklı konumuzda Beslenme, böbrek hasarı ve böbrek hastaları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.