Maden suyunun bilinmeyen yararları

Maden suyunun bilinmeyen yararları

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu başlıca mineralleri içeren maden sularının; sindirim sistemi sorunlarından, kalp ve damar hastalıklarına, diş ağrısından zayıflamaya kadar pek çok sorun üzerinde yararlı etkisinin bulunduğu belirtiliyor.
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Zeki Karagülle, maden suyunun vücudun mineralli su ihtiyacını karşılayarak sindirimi kolaylaştırdığını; yemek öncesi veya yemek sırasında içilmesi durumunda hızlı bir doygunluk sağladığını söyledi.
Maden suyunda sütten daha fazla kalsiyum var
Mineralli sular, içerdikleri kalsiyum oranı açısından da vücut için çok faydalı. Dr
Avrupalıların, normal su yerine maden suyu içmeyi tercih ettiklerini belirten Prof. Dr. Karagülle, “Daha önce yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kişi başı maden suyu tüketimi yılda 3 litre civarındaydı. Biz bu rakamı 6 litreye çıkarmayı başardık. Hedefimiz ise bunu yılda 10 litreye kadar çıkarmak.” dedi.
Meyveli maden sularına başta sıcak bakmadıklarını söyleyen Zeki Karagülle, bu ürünleri daha çok gençlerin tercih ettiğini ve onların maden sularına alışmalarını sağlamak adına bu duruma pek ses çıkarmadıklarını söyledi.
Kalp ve damar hastalıklarında faydalı

İçerdiği magnezyum, sodyum, kalsiyum gibi zengin minerallerin insan sağlığına önemli yararları bulunan maden suyunun cilt üzerinde de yararlı etkileri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Karagülle, içmenin yanı sıra dışarıdan sürme yoluyla tatbik edildiğinde maden suyunun cildi canlandırdığını ve gençleştirdiğini söyledi.
Maden suyundaki bazı minerallerin sağladığı yararlar
Sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağlayan magnezyum mineralinin kalp ve damar hastalıklarına faydalı etkileri var. Damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi magnezyum eksikliğinden kaynaklandığından, magnezyum tüketimi, kalp ve damar problemleriyle karşılaşma riskini azaltıyor.
Maden suyunda bulunan sodyum, vücuttaki sıvı dağılımını ve dengesini düzenliyor, kan basıncına olumlu etkide bulunuyor.
Daha çok süt, süt ürünleri ve doğal sularda bulunan kalsiyum, kemik yapısının korunmasının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesi, sinir uyarılarının taşınması gibi vücuttaki hemen her fonksiyona yardımcı oluyor. Eksikliği halinde diş ve sırtta ağrılar, kemiklerde zayıflama, çatlama ve kolay kırılmaya yol açan kalsiyumun vücutta yeterli miktarda bulunması gerekiyor. İletim Gazetesi

Bir önceki Hamburger kalp sağlığını tehdit ediyor başlıklı konumuzda diyabet, kalp hastalığı ve kalp hastalıkları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Doğal maden suyunun kaslara faydası, soda nin kas yapisina etkisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.