Meme kanseri 40′ından sonra daha tehlikeli

Meme kanseri 40′ından sonra daha tehlikeli

Konya’nın Ilgın ilçesinde faaliyet gösteren Damla Tıp Merkezi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Salih Tek meme kanserinin kadınlarda en fazla görülen kanser türü olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde yapılan düzenli taramalar sayesinde meme kanserine yakalanma oranında büyük bir düşüş yaşandığı tespit edildi. Bu tür kanserin bayanlarda sık görünmesine rağmen, ülkemizde bu hastalığa karşı yeterli duyarlılığın oluşmamasına dikkat çeken Dr.
Her yıl dünyada sekiz kadından biri meme kanserine yakalanıyor.
Belli bir yaştan sonra kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin arttığını belirten uzmanlar, 40 yaşından sonra her kadına yılda 1 kez mamografi yaptırmasını öneriyor
Salih Tek şöyle konuştu: “Üzülerek söylüyorum bazı bayanlar 50-60 yaşına kadar hiç kontrol yaptırmıyor. Bu yaşlarda bize ulaşan vakalarda görülen tümörler çok büyük olduğu için de tedavisi zor oluyor. Oysa 40 yaşından sonra her bayan düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırsa hastalık erken fark edilir ve tedavisi daha kolay olur.”
Meme kanserini tespitte en başarılı yolun mamografi yaptırmak olduğunu ifade eden Dr. Salih Tek, dijital mamografi cihazlarının gelişmesi sayesinde teşhisin çok daha kolay konduğunu ve hastalığın kolaylıkla ortaya çıktığını söyledi.

Dr. Salih Tek şöyle devam etti; “Erken yapılan teşhis sayesinde tedavide kesin sonuçlar alınabilir ve hastaya uygulanacak cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi tedaviler sayesinde hasta bu hastalıktan tamamen kurtulabilir. Geç tanı konmuş vakalarda yayılım fazla olduğu için tedavi başarısı da düşmektedir. Bu tür vakalara tedavi yaklaşımı hastanın ömrünü uzatmaya yönelik ve daha az acı çekmesini sağlamaktır.” dedi.
Radyoloji uzmanı Dr. Ayşe Bahçebaşı da mamografinin memenin X ışınlarıyla görüntülenmesinde kullanılan temel bir cihaz olduğunu belirtti.
Son dönemlerde geliştirilen dijital mamografi cihazlarının klasik yöntemlerin aksine daha sağlıklı olduğunu söyleyen Bahçebaşı, “Dijital mamografi cihazları sayesinde görüntüler ekrana hemen yansımakta. Bu sayede hasta gereksiz tekrarlardan kurtulmakta ve görüntüler bilgisayar ortamında saklanabilmektedir. Film tekrarı, film banyosu gibi problemler ortadan kalkmakta. Filmler üzerinde de istediğimiz gibi parlaklık yapabilmekteyiz bu da bizim işimizi kolaylaştırmaktadır.” dedi.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.