Meme kanserinde tedavi umudu

Meme kanserinde tedavi umudu

Boston Çocuk Hastanesi’nden bilim adamlarının çalışmasında, bu protein ve proteini kontrol eden genin lipocalin 2 (Lcn2) olduğu belirtilerek, Lcn2′nin, genellikle östrojen reseptörü negatif meme tümörleriyle ilgili genler arasında yer aldığı kaydedildi.
Acısız bir yöntemle hastanın durumu hakkında bilgi alınmasının yolu bulunan çalışmada ayrıca bu proteini etkileyecek ilaçların meme kanserinin tedavisine yararı olabileceğine işaret edildi.
Çalışmada, östrojen negatif tümörlerinin genellikle tamoxifen kullanılan, tedavisi daha zor vakalar olduğuna işaret edildi.
Araştırmacılar, saldırgan meme kanseri olan kadınların idrarlarında meme kanseri hücrelerinin yayılmasında etkili olan bir protein keşfetti.
Lcn2′nin, tümörlerin meme kanallarına sızdığının bilindiği kaydedilen çalışmada, Lcn2′nin vücut sıvılarında belirlenebilme olasılığının ve hastalığın durumuyla bağlantısının olup olmayacağının değerlendirildiği belirtildi.

“Proceedings of the National Academy of Sciences”da yayımlanan çalışmada, sağlıklı kadınların ve metastatik meme kanserli kadınların idrar örneklerindeki Lcn2′nin düzeylerinin incelenmesi sonucu, kanserin yayıldığını bilinen kadınların idrar örneklerinde Lcn2 düzeyinin daha yüksek çıktığı vurgulandı

Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.