Meme Muayenesi

Meme Muayenesi
Kollarınız yanınızda, memelerinizin cildinde herhangi bir buruşukluk veya çukurluk veya şekillerinde bir değişiklik olup olmadığına bakın. Artık adet görmüyorsanız ayın herhangi bir gününü seçin ve düzenli olarak her ay o gün memelerinizi kontrol edin.

Bir aynanın karşısında durun. Memelerdeki yumruların % 75 inin selim olmasına karşın, bazıları da habistir. Bu nedenle kendinizin memenizi düzenli aralıklarla incelemeniz hayatınızı kurtarabilir, çünkü meme kanseri erken anlaşılırsa tedavi edilebilir.

Memelerinizi ayda bir defa inceleyin. Eğer menopoza girmemişseniz, bunun için en iyi zaman, memelerde hassasiyet ve şişme olmayacağı için adetiniz bitiminden birkaç gün sonrasıdır
Eğer meme başlarınız normal olarak içeride değilse içeri çökme olup olmadığını kontrol edin. Ellerinizi önce kalçalarınıza dayayın sonra başınızın arkasına koyun. Her pozisyonda aynı şeylere bakın. Bundan sonra duşa girin ve memeleriniz ıslak ve sabunluyken, sol elinizi başınızın arkasına koyun ve sağ elinizle sol memenizi kontrol edin. Memenizi bir saatin yüzü olarak düşünün ve sağ eliniz memenizin tepesine 12~de olsun. Elinizi dümdüz tutun ve parmaklarınızın uçları birbirine yapışık bir şekilde küçük dairesel hareketlerle yumru araştırın. Elinizi saat 1 e, 2~ye vs. getirerek devam edin. Tekrar 12 ye geldiğinizde, parmak uçlarınızı meme başının yakınına doğru kaydırın ve yine saatin etrafında dönerek aynı hareketleri tekrarlayın, sonra daha küçük bir daire çizin. Meme başının altındaki dokuyu kontrol edene kadar bu hareketleri sürdürün. İncelemenizi koltuk altındaki, memeye bitişik bölgeyi de kontrol ederek bitirin, çünkü bu bölgede de meme dokusu bulunur. Bütün işlemi sol elinizle sağ memenizi kontrol ederek tekrarlayın.

Ayrıca, memelerinizi sırtüstü yatarken kontrol edin. Yine meme başından bir akıntı olup olmadığına bakın. Sağ memenizi incelemek için sağ omzunuzun altına bir yastık koyun ve sağ kolunuzu başınızın altına yerleştirin. Sol memenizi incelemek için de aynı işlemi sol omuz ve sol kolunuza uygulayın.

Eğer memelerinizde fibrokistik oluşumlar nedeniyle şişlikler varsa, kaç tane olduklarını, yerlerini ve aşağı yukarı büyüklüklerini not etmeniz gerekecektir. Böylece daha sonraki incelemelerinizde değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Tüm meme kanserlerinin % 41i meme yuvarlağının üst dış çeyreğinde, % 34 ü ortasında, % 14ü üst iç çeyreğinde, % 51 alt iç çeyreğinde ve % 6sı altı dış çeyreğinde bulunur.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.