Mesleğe Göre Vitamin

Mesleğe Göre Vitamin

Asıl mesleği eczacılık olan, Los Angeles ta Pasifik Batı Üniversitesi nde beslenme profesörü olarak görev yapan ve dünyanın çeşitli yerlerinde beslenme seminerleri veren Earl Mindell, “B kompleksin ve vitaminin stresi nasıl azalttığını, E vitamininin dayanma gücünü nasıl artıracağını öğrendim” diyerek henüz öğrencilik yıllarında vitaminlerin yararlarını nasıl keşfettiğini anlatıyor.

Anti Aging mucizesi”, “İlaç Yiyecekler” ve “Mucizevi Bitkiler” gibi bestseller kitaplarıyla tanınan Earl Mindell, son kitabı “Vitaminlerin Kutsal Kitabı”nda da doğru vitamin ve minerallerle yaşamın kökten nasıl değiştirileceğini anlatıyor.

“Tamamlayıcılar, yemek yemeden işe yaramaz” diyen Mindell a göre öncelikle beslenmenizde tahıl, ekmek, hububat, sebze meyve porsiyonlarının olması gereken miktarlarda olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekiyor.

Önce yemek, sonra ilaç

Vitaminlerin dışarıdan takviye edilebileceği gibi doğrudan besinlerden de alınabileceğini hatırlatan Mindell, bunun için başta dengeli beslenmeyi öneriyor ve dengeli beslenip beslenmediğimizi ortaya koymak için “Gıda Kılavuz Piramidi”ni örnek gösteriyor. Earl Mindell, Vitaminlerin Kutsal Kitabı nda, yöneticilerden doktorlara, her mesleğe ayrı bir vitamin reçetesi öneriyor

Yöneticilere B kompleks gece çalışana D vitamini

Mindell in vitaminlerin kullanımında önemle vurguladığı noktalardan biri de meslekler. Mindell Vitamin Programı olarak adlandırdığı bir program hazırlayan Mindell in mesleklere göre reçeteleri şöyle:

Yöneticiler: Gerilim ve stresin günlük yaşamınızın bir parçası ve enerjinin bir gereksinim olduğunu kabul ederek şunları kullanın; Sabah akşam 50 miligram B kompleks, günde iki kez 1 tablet olmak üzere DMAE (zihinsel işlevi geliştiren tamamlayıcı) ve 60 miligram kompleks gingko biloba, günde bir iki kez kalsiyum ve magnezyum.

Bilgisayar kullanıcıları: Göz yorgunluğunu hafifletmek ve sinirleri rahatlatmak için şunları alın; sabah ve akşam 50 miligram B kompleks, günde iki kez 500 miligram kalsiyum ve 250 miligram magnezyum, günde iki kez ginkgo biloba, günde bir kapsül koenzim – Q10 ve E vitamini kompleks.

Gece çalışanlar: Gece çalışmanın metabolizma üzerinde ağır bir fiziksel ve duygusal etkisi vardır. Yeme ve uyku düzeni altüst olur, vücudun ritmi bozulur ve vücut daha fazla stres altına girer, hastalık olasılığınız artar. Şu tamamlayıcıları kullanmanız yararlı olur; D vitamini, uyku zamanından yarım saat önce 1 – 2 tablet 500 miligram kalsiyum ve 250 miligram magnezyum.

Doktorlar ve hemşireler: Uzun saatler çalışma, stres ve mikroplar, vitamin ve minerallere ihtiyacınızı artırır. Sabah-akşam 50 miligram B kompleks, enfeksiyonların riskini azaltmak için C vitamini, sabah ve akşam 500 mg kalsiyum ve 250 mg magnezyum kompleks alın.

İçki sersemliğine karşı

Sürekli alkol tüketimi, vitamin yetersizliğinin ana nedenidir. Eğer aşırı derecede alkol alan biriyseniz tüketmiş olduğunuz alkol, genellikle ihtiyaç duyulan proteinin yerini alır ya da bazı durumlarda sindirilen vitaminlerin emilmesini ya da uygun bir şekilde depolanmasını önleyebilir.

Alkol, B kompleks vitamini yok ettiğinden dışarı çıkmadan önce bir adet 100 miligram B kompleks (özellikle B1, B6 ve folik asit), içki içerken yine bir tane ve bir diğerini de yatmadan hemen önce alın. Bin 500 miligram C vitamini ile 500 miligram sistein de yardımcı olabilir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.