Mevsim’sel Saç Dökülme Sebepleri Ve Nedenleri

Mevsim’sel Saç Dökülme Sebepleri Ve Nedenleri
Uzmanlar, özellikle bahar aylarında böyle bir durumla karşılaşıldığında endişelenmenize  gerek olmadığını  ve ancak lakin  mevsim değişikliğiyle birlikte saç dökülmesi de devam ediyorsa tedavi gerektiren sorunlar olabileceğini belirtiyorlar.
10–15 saç varsa; mevsimsel saç dökülmesi başlıyor denebilir. Saçlarınızı desteklemek için vitamin tedavisine başlanılabilir. Sizlere bu yazımız da özellikle kadınların sorunlarından biri haline gelen saç dökülmeleri vede saç dökülme sebeplerine yer veriyoruz…

 
Toplam 10’dan az saç teli varsa; her şey yolunda saç kaybı normaldir.
Uzmanların araştırmalar  sonucu  bahar aylarında ve  güneş ışınlarının saç döngüsünü düzenleyen hormonların salgılanmasını arttırdığını göstmektedir

15’ten fazla saç varsa; saç kaybı var demektir, tedaviye ihtiyaç vardır.”
Dr. Melike Külahçı, saç dökülmesine ‘dur’ demek için uygulanan yöntemlerden birinin de ‘Reversa’ tedavisi olduğunu söylüyor ve yöntem hakkında şu bilgileri veriyor:
“Reversa tedavisi herhangi bir toksik madde içermediğinden hamilelere bile uygulanabilecek niteliktedir. Reversa tedavisini şu şekilde açıklayabiliriz.

Normal saç uzama/dökülme otomasyonu üzerinde kişinin şifacı kan hücreleri olarak bilinen trombositlerin etkili olabildiğini göstermektedir. Trombositlerimiz yoğun bir sıvı haline getirilip saç köklerine enjekte edildiğinde, saç köklerini tetikleyerek uzama evresini harekete geçirebildiği anlaşılmıştır. Özellikle yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerde bu etki hızla dökülmeyi durdurarak kaybın ilerlemesini engellemektedir. Yöntem, tıbbın birçok alanında uygulama bulmuş ve Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği (ISHRS)’nin 2010’da Boston’daki dünya kongresinde sunumu yapılmış bir tedavidir.”
Saç neden dökülür?
Dr. Külahçı, saç dökülmesinin nedenleri hakkında ise şunları söylüyor:
“Mevsimsel değişikliklerin saç üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Araştırmacılara göre en yoğun olarak kışın büyüyen saçların baharda dökülmesi gün içinde 100-200 tele kadar yükselebiliyor. Mevsimsel saç dökülme ve yeniden büyümesi kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı insanların saçları dökülmeye yatkındır. Ama çok geçmeden yeni sezonla birlikte yeniden yeni saçları yerini alır.
Araştırmacılar Avrupalı erkeklerde testosteron seviyelerinde mevsimsel dalgalar olduğunu tespit etmiştir. Testosteron kafa derisi üzerinde saçın yeniden büyümesini düzenleyen önemli bir hormondur. Hormon düzeyindeki bu dengesizlik kadınlarda ve erkeklerde kelliğe yol açar. Ayrıca hormonal dengesizlik kadında saç incelmesine neden olur.
Testosteron düzeyinde yaşanan dengesizlik de mevsimsel saç dökülmesinin nedeni olabilir. Mevsimlerin değişim dönemlerinde taze meyve ve sebzelerin çeşitlerinin değişimi göreceli bir vitamin eksikliğine yol açıyor olabilir. Bu dönemlerde saçın ihtiyaç duyduğu B2, B5, B6 vitaminlerinden besin desteği olarak alınması önerilebilir.”
Bir önceki Güzellik iksiri olarak benimsenen Pembe maske başlıklı konumuzda pembe maske, pembe maske ile güzelleşin ve pembe maske ile güzelleşmek hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: mevsim değişikliğinde saç dökülmesi, sel hangi mevsimde olur neden

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.