Meyve suları kan şekerini yükseltiyor

Meyve suları kan şekerini yükseltiyor

Sıcak havalarda daha fazla suya gereksinim duyan kişiler, hazır meyve suyu gibi içeceklere yöneliyor.
Meyve sularının diyabet hastalarına zarar verdiğini belirten Türkiye Diyabet Vakfı’ndan Uzman Dr. Berrin Oğuzhan, “Tip 1 hastaları meyve suyu içmesin” dedi.
Havaların ısınması kişilerin beslenme alışkanlıklarına birçok değişikliğe neden oluyor. Oysa uzmanlar, şeker hastalarına kan şekerini yükselttiği gerekçesiyle meyve suyu içmemeleri konusunda uyarıyor
Sıcaklarla birlikte daha fazla su ihtiyacı hissedenler, hazır meyve suyu gibi içeceklere yöneliyor.
Meyve sularının içinde şeker yokmuş gibi reklamının yapıldığını söyleyen Türkiye Diyabet Vakfı’ndan Uzman Dr. Berrin Oğuzhan, meyve sularının reklamlarda göründüğü kadar masum olmadığını belirtti.
Fruktoza dikkat!
Meyve suyu tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktaların bulunduğunu ifade eden Oğuzhan, “Serinlemek için genelde tercih edilen bu sularda bulunan fruktoz vücuda alındığında çok hızlı bir şekilde glikoza dönüşüp vücudun şeker değerini yükseltebiliyor” diye konuştu.
Kan şekerini yükseltir
Özellikle diyabet hastalarının meyve sularından uzak durmasını öneren Oğuzhan, “Bir porsiyon meyve, kan şekerinde 20-30 miligramlık bir yükselme saptanmasına neden oluyor.

Bir bardak meyve suyu en az 3 – 4 porsiyon meyve suyundan yapıldığını göz önüne alırsak, bir bardak meyve suyunun kan şekerinde 80-120 miligram arasında bir yükselmeye neden olabileceğini söyleyebiliriz” dedi.
Oğuzhan, özellikle tip 1 hastalarının daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
Meyve suyu hiç tüketmemeli mi?
Dr. Oğuzhan, meyve suyu tercih ederken yapay tatlandırıcılar yerine yüzde 100 doğal meyve sularının tercih edilmesinin daha sağlıklı olacağını vurguladı.
Raflardaki düşman!
Reklamlarda meyve sularının masummuş gibi sunulduğuna dikkat çeken Dr. Oğuzhan, meyve suyu alırken içindekiler kısmının muhakkak okunması gerektiğini vurguladı. Oğuzhan, meyve suyu kullanmadan önce doktorla görüşülmesini tavsiye etti.
Bir önceki Taze sebze ve meyve prostat kanseri düşmanı başlıklı konumuzda DNA hasarı, kanser savaşçısı ve mesane kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: meyve şekeri yükseltir mi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.