Meyve Suyunu İhmal Eymeyin

Meyve Suyunu İhmal Eymeyin
Yoksa, ne sebze ne de meyva yeme alışkanlığımız var. Beslenme uzmanları günde en az 5 porsiyon sebze ve meyva yenmesini öneriyorlar. Kaçımız günde bu kadar meyva ve sebze tüketiyor peki? Rakamın düşük olduğuna hiç kuşku yok. Evde sebze yemeği pişiyorsa, salata yeme alışkanlığımız varsa ne ala. Madem öyle, en azından sularını için! Meyva ve sebzenin bol olduğu bir ülkede yaşıyoruz ama gene de yeterince yemiyoruz
Buna bir de soğuyan havalar, kalabalık ve havasız ofisler, kaloriferle ısıtılan evler de eklenince, bu kuş en az iki kez gribe yakalanmak farz oluyor. Bağışıklık sistemimizi ayakta tutmanın en kolay ve etkili yollarından biriyse, meyve ve sebze suları. Yani diyorum ki, eğer yemiyorsanız, bari suyunu için! Havuç suyu 160 ml lik bardakta: 64 kalori Havuç suyunda bol miktarda potasyum, azımsanmayacak kadar magnezyum ve biraz da kalsiyum bulunur. Bundan dolayı, en çok fayda sağlayacağınız sebze sularındandır. Çünkü demiri saymazsak, pek çok kadının beslenmesinde eksikliğini yaşadığı üç mineral potasyum, magnezyum ve kalsiyumdur.

Havuç suyu, aynı zamanda da beta-karoten ve vücudun A vitaminine çevirdiği diğer karotenoidler açısından çok zengindir. A vitamini, gece görüşünü artırır ve yaşa bağlı olarak gelişen katarakt riskini azaltır. Karotenoidlerin antioksidan özelliği de, akciğer, mesane ve mide kanseri riskini düşürür.

Portakal suyu

160 ml lik bardakta: 75 kalori

Küçük bir bardak portakal suyu, bir kadının günlük ihtiyacı olan C vitamininin yüzde 150 sinden fazlasını içerir. Portakal suyunda bulunan flavanoidler, C vitaminiyle birlikte, bağışıklığı artırır ve kan damarlarını güçlendirirler.

Tiyamin ve folat da portakal suyunda bol miktarda bulunur. Tiyamin, ya da B1 vitamini, enerji üretimi üzerinde etkilidir. Başka bir B vitamini cinsi olan folat da, sağlıklı kan yapılmasına yardımcı olur.

Hamile olan, ya da hamile kalmayı düşünen kadınlar için de özellikle önemlidir. Çünkü spina bifida gibi doğum bozukluklarının önlenmesinde etkilidir.

Elma suyu

160 ml lik bardakta: 61 kalori

Elma suyunda da C vitamini bulunuyor; 160 ml lik bir bardakta, 19-50 yaş arası herkese tavsiye edilen miktarın yaklaşık yarısı kadar. Ancak diğer meyve ve sebze sularına kıyasla, elma suyunda daha az vitamin ve mineral bulunuyor.

Greyfurt suyu

160 ml lik bardakta: 53 kalori

Sadece 160 ml lik bir bardakta bile, 19-50 yaş arası herkese tavsiye edilen günlük C vitamininin yüzde 120 si bulunuyor. Greyfurt, aynı zamanda da zengin bir beta-karoten kaynağı. Bilindiği gibi beta-karoten, kanser riskini azaltan güçlü bir antioksidan.

Pembe greyfurtta ise likopen ver. Likopen de gene güçlü bir antioksidan ve prostat, akciğer, mide, pankreas, bağırsak ve göğüs kanseri riskini azaltıyor. Aynı zamanda da kalp krizine neden olan kan pıhtılaşmasını önlüyor.

Domates suyu

160 ml lik bardakta: 58 kalori

Domates suyunda bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Bunlar, vücudu kanser, kalp hastalıkları ve hatta kırışıklıklara karşı korurlar.

Domates aynı zamanda da zengin bir likopen kaynağıdır. Avrupalı araştırmacılar, bu son derece güçlü antioksidandan yüksek miktarda alanlarda kalp hastalıkları riskinin yüzde 48 oranında düştüğünü gözlemlemişlerdir.

Son yıllarda yapılan bazı araştırmaların ortak sonucu, likopenin prostat kanseri riskini azaltmada da etkili olduğunu gösteriyor. Ancak domates suyunun, domatesin kendisini yemek kadar etkili olup olmadığı hala tartışma konusu.

Ananas suyu

160 ml lik bardakta: 66 kalori

Ananasta da gene hatırı sayılır miktarda C vitamini var. Ancak bunun yanı sıra, bromelain adlı enzimi de içeriyor. Bu, sindirime yardımcı oluyor, sinüziti azaltıyor, kas incinmesi ve ağrıları, gerilmeler ve burkulma gibi ufak çaplı incinmeleri iyileştiriyor.

Araştırmalar, bromelainin şişmeleri, morarmaları ve doğumdan sonra operasyon geçiren kadınlarda ağrıyı azaltmada da etkili olduğunu gösteriyor. Bazı çalışmalarda da bromelainin anjin, astım ve bronşitin olumsuz etkilerini azalttığı saptanmış.

Sebze suyu

160 ml lik bardakta: 33 kalori

Sebze suları, genellikle A ve C vitaminleriyle potasyum açısından zengindir. Güçsüzlük, iştah kaybı ve bulantıya neden olan potasyum eksikliğine kadınlarda sıkça rastlanıyor.

Büyük bir bardak sebze suyu, günlük ihtiyacınız olan potasyumunun yüzde 30 unu karşılayabilir. Aynı zamanda az miktarda kalsiyum ve demir de içerir.

Kara üzüm suyu

160 ml lik bardakta: 74 kalori

Kara üzüm, yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahip. Ayrıca kan pıhtısı oluşumunu engelliyor. Dolayısıyla kalp hastalıklarını önlemede etkili. Araştırmalar, kara üzümde bulunan bazı maddelerin de kansere karşı etkili olduğunu gösteriyor.

Kızılcık suyu

160 ml lik bardakta: 78 kalori

İşte C vitamini açısından zengin bir başka meyve suyu daha. Üstelik, kadınların yüzde 60 ının yaşadığı idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede etkili.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.