Mide ve kalp ilaçlarını aynı anda almayın

Mide ve kalp ilaçlarını aynı anda almayın
Yeni bir araştırmaya göre doktorların hastalarına verdikleri ilaçları çok dikkatli seçmeleri belirtildi. Bu kişiler ayrıca mide kanamasını önleyen ilaçlar da alır.
Kalp krizi atlatanlara kan inceltici ilaçlar verilir.
Araştırmalar kalp krizi geçirmiş kişilerden ilaçlarını düzenli olarak kullananların kullanmayanlara göre daha uzun yaşadığını gösteriyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre, Plavix gibi bazı kalp ilaçlarıyla Nexium ve Prilosec gibi mide ilaçlarını aynı anda almak tehlikeli olabiliyor

Denver Veterans Tıp Merkezi’ndeki doktorlar yaygın iki ilaç arasındaki etkileşimi inceledi. Araştırmayan yapan doktorlardan John Rumsfeld şöyle konuşuyor:
“Çoğunlukla kanı incelten ve aspirin benzeri bir ilaç olan Klopidogreli mide koruyucu ilaçlarla birlikte veriyoruz.
Piyasada Klopidogrel adıyla satılan ilaç Plavix olarak da biliniyor. Bu ilaç kanın pıhtılaşmasını, kalp krizi ve felci önlüyor. Ancak ilacın mide kanamasına yol açma riski var. Bu nedenle birçok doktor Klopidogrel kullanan hastalarına mide koruyucu da veriyor. Nexium ve Prilosec bu ilaçlardan.

Araştırmacılar kalp krizinin ardından Klopidogrel kullanmaya başlayan binlerce hastayı inceledi. Araştırmayı yürüten doktorlardan Michael Ho ise şöyle konuşuyor:
“Klopidogrel ve inhibitör ilaçları birarada alan hastaların sadece Klopidegrol alanlara göre bir daha kalp krizine yakalanma ya da ölüm riskinin yüzde 25 oranında arttığını gördük.”
Araştırmaya katılan hastaların üçte ikisi, iki ilacı birlikte alıyordu. Dr. Rumsfeld’e göre kalp krizi geçirmiş olan bir hasta Klopidogrel alıyorsa, çok geçerli bir neden olmadıkça bu ilacın yanında mide ilaçları almamalı. Uzmanlar önceden mide kanaması geçirmiş olması durumunda hastaya mide ilacı verilebileceğini ancak bu ilacın sadece önlem amacıyla verilmemesi gerektiğini söylüyor.
Bir önceki Kalp sağlığı için altın öneriler başlıklı konumuzda böbrek yetersizliği, damar sertliği ve diyabet hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kan inceltici ilaçlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.