Migren ağrılarının tedavisi için önemli bilgiler

Migren ağrılarının tedavisi için önemli bilgiler
gibi durumlarda sıkça karşılaştığımız bir durum haline gelmiştir. Migren ağrısı göz kemiklerin de ve alının sağ veya sol köşesinde basınçlı ve şiddetli bir ağrı olarak bilinir, migren artık yaşta sınır tanımıyor, yetişkinlerde göründüğü gibi çocuklarda da kendisini gösteriyor. Baş ağrılarında kişiye en kötü etkiyi veren ağrı tipi migrendir.
Her insan mutlaka hayatın da bir kez dahi olsa baş ağrısına mağruz kalmıştır. Baş ağrıları farklı sebeplerden ve sinir, sıkıntı vb
Migren ağrısı kusmaya da sebep olabiliyor ve aynı zamanda ağrı günlerce de sürebiliyor. Siz migren hastalığı olanlara baş ağrılarınızın tedavisi için önemli bilgiler yer alıyor yazımızda okumanızda faydası olacaktır…

1. Baş ağrılarınız için bir not defteriniz olsun. Her baş ağrısının ortaya çıktığı günü, başlama saatini ve ne kadar sürdüğünü not alın. Ayrıca, semptomlara eşlik eden mide bulantısı ve kusma; ışığa, sese veya kokuya karşı hassasiyet; muhtemel migren tetikleyicileri; ve aura durumlarını da defterinize kaydedin.
2. Migren atağının gelmek üzere olduğunu haber veren prodromal semptomları tanımlamak için ailenizden yardım isteyin. Baş ağrısından önce ortaya çıkan bu semptomlar, açlık, susuzluk, esneme, yorgunluk, depresyon, kendini aşırı derecede zinde hissetme, sinirlilik, halsizlik, uykulu olma, ışığa veya sese karşı hassasiyet, titreme, fazla idrar yapma, ishal, kabızlık, veya idrar tutulması olabilir.
3. Yanınızda her zaman en az bir doz ilaç bulundurun.
4. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde alın. İlaçları tavsiye edilenden daha sık kullanmayın. Doktorunuzla görüşmeden, ilaç kullanımını bırakmamalısınız.

5. İlacınızı almayı unuttuğunuzu farkettiğiniz an, ilacı hemen alın. Ancak, tek seferde iki doz birden almayın.
6. İlacınızı aldıktan sonra, ağrı bitene kadar karanlık ve sakin bir odada uzanın.
7. Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alın ve baş ağrılarınızın kontrolünü sağlamak için, yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişikleri doktorunuzla görüşün.
 

Bir önceki yazımız olan Mucizevi ilaç Aspirinin saymakla bitmeyen 12 faydası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: migren ağrısı için ne yapılmalı, migren kaç gün sürer, migren agrisi kac gun surer, migrende baş agrisi kac gun sürer, migren ağrısı nasıl giderilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.