Migren atakları beyinde sorunların habercisi

Migren atakları beyinde sorunların habercisi
Mustafa Ertaş, ’15-55 yaş arası her 4 kadından biri ve 10 erkekten biri migren hastası’ dedi.
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Baş ağrısı Polikliniği yöneticilerinden Prof.
Prof. Dr.
Toplumda baş ağrısı çekmemiş kimsenin hemen hemen olmadığını belirten uzmanlar, migrenin sadece bir baş ağrısı hastalığı değil bir beyin hastalığı olduğunu, ataklar halinde geldiğini belirtiyor
Dr. Mustafa Ertaş, migrenin çoğunlukla tek taraflı ve zonklayıcı bir baş ağrısı ile kendini gösterdiğini, beraberinde sıklıkla mide bulantısı ve kusma olan bir ağrı olduğunu kaydetti.
Stres en büyük etken
Migrenin yaşam kalitesini etkileyen bir hastalık olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Ertaş, Türkiye’de 1998 yılında yapılan bir araştırmaya göre, migrenin kadınlarda görülme sıklığının yüzde 21,8, erkeklerde ise 10,9 olduğunu kaydetti.
Prof. Dr. Ertaş, ’15-55 yaş arası her 4 kadından biri ve 10 erkekten biri migren hastası’ diye konuştu. Kadınlarda migrenin en önemli tetikleyicisinin adet dönemi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ertaş, ‘Stres, hastanın kişisel özellikleri, çevre, öğün atlamak, hava değişimi, uykusuzluk, kimi zaman gıdalar dahi migreni tetikleyebilir’ dedi.

Başı ağrıyan hastaların yüzde 61,1′inin doktora başvurmadığını anlatan Prof. Dr. Ertaş, bilinçsiz şekilde ilaç kullanımını eleştirdi.
Migren hastalığının teşhisinin, beyin tümörünü teşhis etmekten zor olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ertaş, baş ağrısı çeken hastaların yüzde 27,6′sına sinüzit, yüzde 5,8′ine boyun kireçlenmesi ve yüzde 4′üne hipertansiyon ve baş ağrısı teşhisleri konulduğuna dikkati çekti.
Krize karşı ilaç
‘Migren kader değildir, güncel tedavi yaklaşımları ile hastaların büyük kısmında başarıya ulaşılıyor’ diyen Prof. Dr. Ertaş, değişik ilaçlarla migren krizlerinin yüzde 70-80′inin başarıyla söndürülebildiğini belirtti.
Prof. Dr. Ertaş, akupunktur gibi yöntemlerle migren tedavisi yapılmasının bilimsellikten uzak olduğunu, migrenin kendiliğinden geçmesinin de söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: migren agrisi kalp hastaliklarinin habercisi, migren beyni nasıl etkiler, mustafa ertaş fiyat, mustafa ertaş migren tedavi yöntemler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.