Migren her yüz kişiden on birinde var

Migren her yüz kişiden on birinde var
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. …

Migrenin, toplumda en sık görülen baş ağrısı tipi olduğu belirtildi.
Migrenin, toplumda en sık görülen baş ağrısı tipi olduğu belirtildi
Dr. Figen Gökçay, “Batı toplumlarında migrenin görülme oranı, erişkinler arasında yaklaşık yüzde 11dir. En yüksek oranlar ise yüzde 22 ile 55 arasındadır. Yıllık görülme oranı kadınlarda yüzde 18, erkeklerde yüzde 6 civarındadır.” dedi.
EÜ Tıp Fakültesi ve Ege Tıbbiyeliler Sosyal Destek ve Yardım Derneği işbirliğiyle düzenlenen Prof. Dr. Gürbüz Gümüşdiş 7. Ege Yöresi Dahili Tıp Günleri Kongresinde konuşan Doç. Dr. Gökçay, migrenin baş ağrılarının sıklığı ve şiddeti açısından hastaların yaşam kalitesini farklı seviyelerde etkilediğini söyledi.

Tedavi planı belirlenirken sadece hastanın teşhisi değil, beklentileri ve gereksinimlerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini açıklayan Gökçay, “Atak tedavisinde amaç, migren ağrısının ilk 2 saat içinde tamamen kaldırılması ya da en azından yüzde 50 veya daha fazla hafifletilmesidir. Migren ataklarının, tanımlanmış ve standart bir tedavisi yoktur. Çalışmalarda, birçok tedavi şeklinin etkili olduğu gösterilmiştir” şeklinde konuştu.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.