Migren kadınların baş düşmanı

Migren kadınların baş düşmanı

Migren ya da gerilim tipi baş ağrısı gibi kendi başına bir hastalık olan baş ağrıları, beyin tümörü veya kanama gibi farklı bir sorunun belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor.
Uzmanlar, herkesin hayatında en az bir kez bile olsa baş ağrısı yaşadığını söylüyor. Toplumda yaygın bir sorun olan baş ağrısının ne zaman hastalık olarak tanımlanacağını ise sıklığı belirliyor.
Şiddetli bir baş ağrısı hastalığı olan migrende ağrı ağrıyı tetiklerken, yanlış ve gelişigüzel ağrı kesici kullanımı tedaviyi güçleştiriyor. Uzmanlar her beş kadından birinin migreni olduğunu erkeklerde ise bu oranın onda bir olduğunu söylüyor
Ancak şiddetli baş ağrısının yanında boyunda aşırı bir sertlik ya da felç, çift görme gibi nörolojik belirtisi olan bir hastanın yaşadıklarını sadece baş ağrısı olarak değerlendirmek doğru değil. Böyle durumlar baş ağrısının eşlik ettiği bir başka rahatsızlığa; damar tıkanması, beyin tümörü ya da beyin kanamasına da işaret ediyor olabilir.
Sinirsel baş ağrıları
Toplumdaki yaygınlık oranı migrene göre daha fazla olan sinirsel baş ağrıları çoğunlukla kaslarda gerginlik ve stres sonucu ortaya çıkar. Ağrı, genelde sıkıştırıcı ağrı veya basınç hissi şeklinde görülür. Kişinin bulantı, kusma ya da ışığa hassasiyeti olmaz. Ağrılar kısa sürebilir ya da günlerce devam edebilir ve genelde hafif geçer.
Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, gerilim tipi bu ağrıların ayda beşten fazla görüldüğü durumlarda, hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor.

Migren tekrarlar
Migren ise daha ızdırap verici ve tekrarlanan bir baş ağrısı hastalığı… Toplumdaki oranı daha düşük. Türkiye’de 15-65 yaş arasındaki her beş kadından ve on erkekten biri migrenli. Izdırap verici ve işten-güçten alıkoyan bir ağrı tipi olduğu için doktora en çok migrenli hastalar başvuruyor.
Migren ağrılarını beyin zarındaki damarların iltihaplanması ve damar genişlemesinin yarattığı ağrılar olarak tanımlayan Prof. Dr. Mustafa Ertaş, “Yani ilk kıvılcım beyinde çakar, bunun sonucunda damarsal iltihaplanma olur ve hasta da bunun ağrısını çeker” diye konuşuyor.
Prof. Dr. Ertaş, hastanın ağrısı başın sağ ya da sol tarafında olmak üzere tek bir taraftaysa, ağrıları şiddetli oluyorsa, zonklayıcı tipte bir ağrıysa, ağrı sırasında bulantı, ışıktan rahatsız olma gibi özellikler varsa ve başını hareket ettirdiğinde ağrı artıyorsa; migrenden söz etmek gerektiğini söylüyor:
“Belirtilerin birkaçının dahi olması migren tanısını güçlendiriyor. Ayrıca çok iyi koku alma ve ağır kokuların rahatsız etmesi de migren için ayırıcı bir özelliktir. Ataklar 4-72 saat sürebiliyor ve aniden ortaya çıkıyor.”
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.