Milyonlarca kişi gripten ölebilir

Milyonlarca kişi gripten ölebilir
Tahminlere göre, 2004′te yeni bir salgın olsaydı, yüzde 49′u Asya ülkelerinde, yüzde 29′u Sahraaltı Afrikası’nda, yüzde 10′u Ortadoğu’da, yüzde 4′ü OECD ülkelerinde, yüzde 4′ü Latin Amerika’da, yüzde 4′ü Avrupa ülkelerinde yaşayanlar olmak üzere dünya nüfusunun yaklaşık yüzde biri ölecekti.

Araştırmacılar, “bu sonuçların yeni bir grip salgınının özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceğini gösterdiğini” vurguladı. Araştırma, İngiliz tıp dergisi The Lancet’in dünkü sayısında yer aldı.
ABD’li bilim adamları, büyük ve ölümcül bir grip salgınının tüm dünyayı etkileyeceğini iddia etti. 1918-20 yılları arasında İspanya’da görülen grip salgının bir benzeri olduğu açıklanan salgının, yüzde 96′sı gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 51-81 milyon kişinin ölümüne neden olacağı tahmin ediliyor.
Harvard Üniversitesi’nden Christopher Murray ve arkadaşları, 1918-1920′deki salgın nedeniyle Danimarka’da ölüm oranının yüzde 0.20, Fransa ve Almanya’da yüzde 0.75, İtalya’da yüzde 1.4, Hindistan’da ise yüzde 4.39 oranında olduğunu hatırlattı

Bir önceki Enfeksiyona bağlı hastalıklar mevsim değişikliklerinde artıyor başlıklı konumuzda bağışıklık sistemi, düzenli beslenme ve enfeksiyon hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: grip salgınının nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.