MS hastalığının tedavisi

MS hastalığının tedavisi

Son dönemlerde giderek artış gösteren sağlık sorunları arasında yer alan MS (multipl skleroz) hastalığı için Denizli Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırma sonrası, bu hastalığın tedavi edilme umudu olduğu söylendi ve MS hastalarına heyecanlı bir müjde verdi. Alaattin Şen, kapari bitkisinin bu hastalığı tedavi edeceğini söyleyerek yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı:
“İnsanların kolay kullanabileceği, yanında taşıyabileceği hazır kahve, çay gibi içilebilen bir ürün üretmek için öncelikle dozajlama çalışması yaptık ve bugün elde ettiğimiz formül üzerinde karar kıldık. PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Genel Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Alaattin Şen multipl skleroz yani MS olarak bildiğimiz hastalığın tedavisi hakkında umut vaat edici açıklamalarda bulundu.

Halk dilinde emes hastalığı olarak bilinen multipl skleroz (MS) tedavisi için Dr. Dr
Bunu MS hastası farelere uyguladık. İyileşen ve tamamen iyileşmeyen hasta farelerde dünyada MS markörü olarak kabul edilen genlerin değişimlerine baktık ve gen çalışmamızı tamamladık. Bunlar özellikle MS hastalarında miyelin tabakasındaki genlerdir. Hasta ettiğimiz ve daha sonra granüler kapari çay konsantresi verdiğimiz gruptakilerin bu genlerinin değişimine baktık ve yüzde 80 oranında iyileştiklerini tespit ettik. Çünkü MS hastalığının dünyada bilinen bir tedavisi yok. Kullanılan ilaçlar var ama daha çok hastalığın ilerlemesini durdurmak ve hastaları bir nevi rahatlatmak için. Bizim elde ettiğimiz, ekspiresyon düzeyinde kullandığımız kapari konsantre çayının tedavi amaçlı bir ürüne dönüştürülebilmesi, ümit verici sonuçları karşımıza çıkardı. MS tedavisi için çok büyük ümit vadeden bir çalışma yürüttüğümüze inanıyoruz”dedi.

Bir önceki Böbrek taşı tedavisi başlıklı konumuzda böbrek taşı ameliyatı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: emes hastalığı tedavisi, MS hastalığı geçer mi belirtileri, ms tedavisi yorumlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.