Mükemmel cilt için doğru ürünü seçmelisiniz

Mükemmel cilt için doğru ürünü seçmelisiniz
Özellikle, kozmetikler en iddialı ve zahmetsiz vaatlerle her gün karşımıza çıkıyorlar.
Genç ve güzel bir yüze sahip olmanın ışıl ışıl parlayan, gergin bir ciltle aynı anlama geldiğini artık hepimiz biliyoruz… Böyle bir cilde sahip olmak içinse, önümüze her gün yeni bir yol seriliyor: mucizeler vaat eden kremler, küçük estetik girişimler, besin takviyeleri ve cerrahi operasyonlar… Bunların arasından bir seçim yapmak pek de kolay değil.
Tüm kadınlar gibi pürüzsüz, muhteşem bir cilde sahip olmak istiyorsunuz. Ancak o küçük kavanozların pek çoğu adeta bir mücevher değerinde…
Peki, “Pahalı kozmetik gerçekten etkili kozmetik midir?” Uzmanların bu soruya yanıtı; “en iyi kozmetik cildinize en uygun olandır” şeklinde. Peki, bunun için tek çare mucizeler vaat bir kreme küçük bir servet yatırmak mı? Uzmanlar, “Sadece doğru ürün seçin” diyor

Pahalı kozmetikler, elbette bu alanda yapılan en son araştırmaların ışığında en iyi etken maddeler kullanarak uzun çalışmalar sonucu üretiliyorlar. Fakat sizin cilt tipinize uymayan birini seçtiğinizde fayda sağlamanız pek de olası değil. Kısaca yapmanız gereken, önce tam olarak cilt tipinizin nasıl olduğunu öğrenmek ve bu cilt tipi için önerilen ürünleri tercih etmek.
Dermatoloji uzmanı Dr. Makbule Dündar, sizler için önce her bir cilt tipinin özelliklerini sıraladı sonra da bu doğrultuda hangi ürünün, nasıl kullanacağını anlattı.
Cilt tiplerine göre ürün seçimi
Normal cilt: Görünümü şeffaf, nem ve yağ durumu dengeli, gözenekler kapalı ve pürüzsüz bir cilt tip normal cilt olarak kabul ediliyor. Kullanılabilecek ürünler: Krem veya süt tipi temizleyici, alkol oranı normal tonik (yüzde 5-7.5) hafif bir nemlendirici ve peeling krem. Otuzlu yaşlarda itibaren haftada 1-2 günden başlayarak uygulanan besleyici gece kremi, göz çevresi kremi ve maskeler.
Kuru cilt: Görünümü mat, yağ salgılanması normalin altında ve nem oranı çok düşük bir cilt tipi. Gözenekler ufak ve kapalı. Kullanılabilecek ürünler: Krem veya süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yoğun bir nemlendirici, yoğun yağ ihtiva eden besleyici gece kremi, nem ve yağ depo edici maskeler, göz çevresi ve boyun kremleri, peeling krem, yaş ilerledikçe serumlar ve ampuller.
Karma cilt: T bölgesi (alın, burun ve çene) yağlı, yanaklar ve göz çevresi daha normal ve kurudur. Nemsizlik söz konusu olabilir. Yağlı kısımlarda gözenekler açık olabilir, siyah nokta ve sivilce görülebilir. Diğer bölgelerde gözenekler kapalıdır. Kullanılabilecek ürünler: Süt ve jel tipi temizleyici, alkol oranı düşük tonik (yüzde 3-5), cildin ihtiyacına göre nemlendirici, temizleyici, sıkılaştırıcı maskeler, peeling krem, otuzlu yaşlardan itibaren cildin ihtiyacına göre gece kremi ve göz çevresi kremi.
Hassas cilt: Deri, damarları gösterecek kadar incelmiştir. Kızaran, kaşınan dalga dalga olan ve yanan bir cilt türüdür. Kötü koşullara hemen reaksiyon gösterir. Susuz ve çok gerilen ciltlerdir. Kullanılabilecek ürünler: Süt tarzı temizleyici, alkolsüz tonik ve hassasiyet giderici bakım kremi.
Yağlı cilt: Görünümü parlak ve yağlıdır. Gözeneklerin içi dolu ve açık, siyah noktalı, sivilceye müsait cilt tipidir. Yağlı cildi 3’e ayırmak mümkün: Problemsiz yağlı cilt: Cilt parlak, nem oranı normal, gözenekler açık ve içleri genellikle siyah noktalıdır. Kullanılabilecek ürünler: Jel tipi temizleyici, alkollü tonik, çok hafif nemlendirici, temizleyici- sıkılaştırıcı maskeler ve peeling krem.
Yağlı ve hassas cilt: Cilt yağlı olmasına rağmen nemsizdir. Geniş gözenekler boş da olabilir. Deri hassasiyete bağlı hafif kırmızıdır; pul pul kalkabilir. Kullanılabilecek ürünler: Süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, çok hafif nemlendirici, hassasiyet giderici kremler, pomatlar, hassasiyet giderici ve yağ dengeleyici maskeler.

Akneli yağlı cilt: Yağ salgısı normalin üstünde olduğundan devamlı parlayan bir cilttir. Sivilce, akne ve siyah nokta yoğundur. Gözenekler genişlemiş, içleri doludur. Nem oranı normaldir. Kullanılabilecek ürünler: Akne; mutlaka bir dermatolog denetiminde, medikal olarak tedavi edilmelidir. Medikal tedaviye ek olarak günlük bakımda verilebilecek ürünler; sabun veya jel tipi temizleyici, alkol oranı yüksek tonik, çok hafif nemlendirici, temizleyici ve sıkılaştırıcı maskeler.
Olgun cilt: Olgun cilt, hücrenin yaşam ritminin yavaşlaması sonucu oluşan bir cilt tipidir. 60’lı yaşlara doğru yağ bezeleri ifrazatında yüzde 50’nin üzerinde azalma olur. Deride incelme, sarkma, derin çizgiler ve cilt lekeleri meydana gelir. Özellikle 35 yaşından itibaren uygulanan kürler, cildin güzelliği için önemlidir. Kullanılabilecek ürünler: Süt veya krem tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yoğun nemlendirici, besleyici, hücre yenileyici bakım kremi, yağ ve nem depo edici hücre yenileyici maskeler, serim, ampuller ve peeling krem.Günümüzde oldukça etkili anti aging programları dermatologlar gözetiminde uygulanmakta ve doğru medikal kozmetik ürünler dermatolog denetiminde kullanıldığı zaman yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.
Birini seçin
Retro modern renk seçenekleri varClarins’in Jazzy Sonbahar Makyaj Koleksiyonu’ndan “Joli Rouge” rujlar, koleksiyonun ana temalarına sadık kalınarak hazırlanmış. Koleksiyonun ana temalarının ne olduğuna gelince; Clarins, bu sezon tüm kadınları 1920’li yıllara götürmeyi hedeflemiş ve retro renkleri paletine taşımış. Joli Rouge’ların da 10 farklı renk seçeneğinin bulunduğunu hemen hatırlatalım. 45 YTL
Ambalajıyla dikkat çekiyorLancome tarafından sunulan Rouge Absolu Desir, bir rujdan isteyeceğinizden çok daha fazlasına sahip: saten gibi bir doku, dudaklarda tam 6 saat boyunca süren konfor ve yeni pigment teknolojisiyle birbirinden harika yepyeni renk seçenekleri… Rouge Absolu Desir, bir mücevher kutusunu andıran altın rengi ambalajıyla da dikkat çekiyor. 65 YTL
Dudaklara gençlik bakımı yapıyor
Sadece eczanelerde bulabileceğiniz M. Asam Vinolift Dolgunlaştırıcı & parlatıcı rujun içeriğindeki “Maxi-Lip” formülü dudaklara dolgunluk kazandırıyor, E vitamini ise serbest radikallere karşı koruma sağlıyor. Ürün, anti-aging bakımı da yapıyor. 3’lü set 35 YTL
İlk ben gördüm
Yetişkin sivilcelerine yoğun bakımABD’nin ilk profesyonel cilt bakım sisteminin yaratıcısı Dermalogica, MediBac Clearing System ile bu kez sivilceye karşı savaş açıyor. Dermalogica’nın Türkiye’deki tek dağıtıcısı Antis Kozmetik tarafından piyasaya sürülecek MediBac Clearing System, yüz temizlemeden bakım kremine kadar pek çok üründen oluşuyor.
Aşkın üç hali
Rebul, kadınların parfüm tutkularına seslenen, göz alıcı parfüm serisi “Aşkın 3 Hali”ni rengarenk kalpli ambalajlarda, deodorant hediyesi ile birlikte sunuyor. Parfüm ve deodorantın yanı sıra bir de çantanın bulunduğu setlerin fiyatı:17 ve 19.90 YTL arasında değişiyor
Sorun göz altı morluklarıysa
Neutrogena, gözaltlarındaki koyu renk halkalardan şikâyetçi olanlar için özel bir kremi piyasaya sunuyor. Uzmanlarının verdiği bilgiye göre, Neutrogena’nın göz kremini düzenli olarak kullandığınızda göz çevresindeki siyah halkalar ve şişliklerin azaldığını görebiliyorsunuz. Fiyatı: 17.99YTL
Saçlara arı sütü takviyesi
Doğanın en zengin doğal besinlerinden birisi olan arı sütü mucizesi şimdi de saçlarınızı güçlendiriyor. Formülünde arı sütü bulunan Elseve Re-Nutrition Serisi, diriliği ve parlaklığı azalmış, sert ve kuru saçlara, “yeniden hayat kazandırma” sözü veriyor. Seride, şampuan ve saç kreminin yanı sıra, besleyici gündüz bakım kremi ve gece serumu da bulunuyor.
Bir önceki Sık nefes almak yaşlanmayı hızlandırıyor başlıklı konumuzda antioksidan, genç kalmak ve gençleşmek hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yuz tipimize uymayan kremin yan etkileri, alkolsüz gece kremi, clarins peeling urunu, kremlerde alkol orani ne olmali, Neutrogena kremin yuz icin faydasi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.