Müzik hamileleri depresyondan koruyor

Müzik hamileleri depresyondan koruyor

Yapılan araştırmalarda, günde yarım saat rahatlatıcı müzik dinlemeyen hamile kadınların stres, sinirlilik ve depresyon tehlikesine karşı önemli ölçüde korunduğunu sonucuna varıldı.
Araştırmada 236 gebe kadın, müzikli ve standart doğum öncesi bakım olmak üzere rastgele bir şekilde 2 gruba ayrıldı. 2 haftanın sonunda kontrol grubunda belirgin bir değişiklik olmazken, müzik dinleyen grubun stres, sinirlilik ve depresyon skorlarında belirgin iyileşmenin olduğu görüldü.
Müzikli grupta yer alan gebelerin günde yarım saat olmak üzere en az 2 hafta boyunca klasik, doğal sesler, ninni ya da çocuk şarkılarından oluşan 4 müzik CD’sinden birini dinlemesi istendi.

Çalışmanın başında ve sonunda standart anketlerin uygulanması ile müzik tedavisinin etkileri değerlendirildi.
Journal of Clinical Nursing Dergisi’nde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre müzik dinleme, doğum öncesi gerilim ile baş etmenin basit ve kişilerin kendileri tarafından uygulanabilen bir yöntem olarak belirtiliyor

Çalışmanın yürütücülerinden Dr. Chung-Hey Chen, müziğin stres karşısında fizyolojik yanıtı sinir sistemi ve hormonal sistem üzerinden gevşeten duygusal bir girdi rolünü üstlendiğini kaydetti.
Bir önceki Doğum sonrası güzelleşme önerileri başlıklı konumuzda deri çatlakları, doğum sonrası depresyonu ve doğum sonrası güzelleşmek hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.