MÜZİKLE UĞRAŞANLARIN BEYNİ DAHA BÜYÜK

MÜZİKLE UĞRAŞANLARIN BEYNİ DAHA BÜYÜK
Alman bilim adamı Christian Gaser, ilk kez deneklerin beyinlerinin bütün bölgelerindeki farkları bulmaya çalıştıklarını ve belirli bölgelerde fark tespit ettiklerini kaydetti.

Friedrich–Schiller Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, düzenli olarak müzik aleti çalmanın, beynin görme, duyma ve hareket etmeyle ilgili bölümlerinin büyümesini sağladığını tespit etti. Alman bilim adamları, profesyonel ya da amatör olarak müzikle uğraşan insanların beyinlerinin daha büyük olduğunu belirledi.

Yapılan manyetik rezonans (MR) tomografi görüntülerinin, müzisyenlerin beyinlerinin daha büyük olduğunu açık seçik gösterdiğini belirten bilim adamları, müzisyenlerin beyinlerinde duyma, görme ve hareketle ilgili bölgelerde daha fazla gri madde olduğunu saptadı. Araştırma çerçevesinde, müzikten anlamayan, müzikle amatör ve profesyonel olarak ilgilenen kişiler incelendi
Gaser, beynin de büyük bir ihtimalle kaslar gibi egzersiz yapıldıkça büyüdüğünü kaydetti. Daha önce Hong Kong Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, müzik aleti çalan çocukların hafızalarının daha güçlü olduğu tespit edilmişti.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.