Nargile Sigaradan Daha Zararlı

Nargile Sigaradan Daha Zararlı

İranda çok yaygın olan meyve aromalı tütünlerin, en kötü tütünlere meyve aroması eklenerek yapıldığını ve bunun da insanlara satıldığını söyleyen Mescidi, sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisi için yılda 100 milyonlarca dolar harcandığını kaydetti.

Sigarayla Mücadele Derneği Başkanı Dr. Ortadoğu ülkelerinde nargile içmeye ilgide önemli artış gözlenirken, çok az insan nargilenin sigaradan daha zararlı olduğunun farkında.

İRNA tarafından yayınlanan habere göre, Sigarayla Mücadele Derneği Başkanı Dr. Muhammed Rıza Mescidi, nargilenin otel, kahvehane ve bazı kültür evlerinde içilmesine izin verilmesinin doğru olmadığını ve Sağlık Bakanlığının bu tür yerlerde nargile içilmesinin önüne geçmesi için adım atması gerektiğini belirtti. Muhammed Rıza Mescidi, nargilede kanser yapıcı maddeler ve karbondioksitin sigaraya göre 2.5 kat daha fazla olduğunu söyledi

Mescidi, Sanayi Bakanlığının Marlboro sigarasının üretimine izin vermesini eleştirerek, bunun yerli ve yabancı sektör arasındaki rekabeti artırdığını ve fiyat rekabeti nedeniyle talebi yükselttiğini söyledi. İranlıların yılda 54 milyar sigara tükettiğini söyleyen Mescidi, Sigara üretimi için kullanılan yılda yaklaşık 5.4 milyar metrekare kağıt ders kitabı basımı için kullanılabilir dedi.

Uzmanlara göre, sigaranın zararlarına ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesine yönelik geniş çaplı çalışmalara bağlı olarak Avrupa ve Amerikalı sigara içicilerin oranı yüzde 85den yüzde 20lere düşerken, geçen yıllarda gelişmekte olan ülkelerde tam tersine bu oran yüzde 25ten yüzde 80e tırmandı.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.