Nasıl sabırlı olunur?

Nasıl sabırlı olunur?
İnsanlar en çok trafikte iken sabırsız davranıyor ve öfke nöbetleri geçiriyorlar.
Sabretmek birçoğumuz için o kadar zor birşey ki, bu zaman dilimi içinde öfkemizi kontrol edemeyebilir hem kendimize hem de sevdiklerimize veya çevremizdekilere zararlar verebiliriz. Gündelik hayatımızda sabrımızı taşıran kişilere ya da olaylara karşı nasıl sabırlı olmalıyız diyorsanız makalemizi sonuna kadar okumalısınız.

 
Sabır, umut edebilme yeteneği olup, çevremizde olup biten her türlü durumlara karşı anlayış gösterebilme davranışıdır. Her daim ayaklarımızın yere sağlam basması ve hiçbir sorun karşısında yılmadan durabilmek için bazen sabretmeyi öğrenmek ve bunu becerebilmek gerekir
Öfkenin bizi kontrol altına almaması için sabretme tekniklerini öğrenmek ve uygulamak gerekir. Ancak böyle huzur bulabiliriz.
Öfkenizi yenmeye karar verdiyseniz, sabretmek için yapılması gerekenlerden ilk adımı atmalısınız. Sabır taşı… Cebinizde muhakkak sabır taşı bulundurun. Öfkelenmeye başladığınız an ya da sabretmeniz gereken bir durum karşısında hemen cebinizden sabır taşını çıkartıp, ona dokunarak rahatlayın.
Diyelim birisine kızdığınız ve sabrınızı yeteri kadar taşırdı. Böyle bir durumda insan çoğu zaman ne söylediğinin farkında değildir. Ağzınızdan çıkan cümlelerin daha sonra canınızı acıtmasını istemiyorsanız, konuşmadan önce derin derin nefes alıp içinizden beşe kadar saymalısınız.

Bir şeylere öfke duyduğunuz zaman olaylara objektif bakmayı deneyin. Ayrıca sakinleşmek için olayların komik ve saçma taraflarını aklınıza getirerek biraz gülümseyin.
Sabretmenin bir yolu da meditasyon yapmaktır. Günlük hayatımızda bazen bir şeyleri beklemek zorunda kalırız. Hele ki acelemiz varsa bu bekleme işi bizi bir hayli strese sokar. Bu gibi durumlarda sabırlı olmak için ayağa kalkın, bacaklarınızı omuz genişliğinde açın,vücut ağırlığınızı bir sağ ayağınıza birde sol ayağınıza vererek meditasyon yapın. Emin olun ki bu davranış size sabır kazandıracaktır.
Ev işlerinize biraz daha fazla vakit ayırın, kahveden uzak durun, kullandığınız ilaçların prospektüsünü okuyun ki asabiyete yol açabileceği yazıyorsa içmeyin ve gerektiğinde insanlara hayır demeyi bilin.

Bir önceki yazımız olan Yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: nasıl sabırlı olunur, sabırlı nasıl olunur, sabretmek için ne yapmalı, nasil sabredilir, sabirli olmak icin ne yapmak gerek

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.