Nasır neden oluşur?

Nasır neden oluşur?

Hepimizin bildiği ve çoğumuzun da sıkça karşılaştığı bir cilt sağlığı sorunu olan nasır için bazılarımız evde tedavi uygulamaktayız. Nasırın neden oluştuğunu bilmiyorsak eğer evde uygulanan tedavi yöntemleri hem yetersiz olabilir hem de durumu daha vahim hale getirebilir. Böyle bir durumda cilt hastalıkları uzmanına başvurmalı, nasırın oluşma nedenine yönelik tedavi uygulamasına başlanmalıdır. Ancak her nasır tedavisini kendi kendimize yapmaya çalışmamalıyız. Ciddi boyutta olan nasırlar için hekimler evde tedaviyi önermemektedir

Nasır nedenleri

 
Nasır, ciltte biriken ölü deri hücrelerinin protein tabakası haline gelmesiyle, sürtünme ve basıncında etkisi nedeniyle husule gelen ağrılı bir sorundur. Ağrının yanı sıra iltihaplanmada meydana gelir.

Nasırın asıl oluşma nedeni sürtünme ve baskı yüzünden zedelenen cildi iyileştirmek için o bölgeye vücudun yardım etmesi ve bu tepkisini söz konusu bölgenin kalınlaşmasıyla göstermesidir.
Sürtünme ve baskıya neden olan faktörler ise dar ve ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, yüksek topuklu ayakkabıların sıkça giyilmesi, dışarıda yalın ayak yürünmesi, ayağın genetik yapısı, yanlış yürüme hareketleri, ayak parmağında husule gelen deformasyonlardır.
Bir önceki Siğiller nasıl geçer? başlıklı konumuzda siğil nasıl geçer, siğil nasıl tedavi edilir ve siğil tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.