Nefes darlığı hastalık habercisi olabilir

Nefes darlığı hastalık habercisi olabilir

Sık karşılaşılan nefes darlığı, tıbbi bir değerlendirmeyi gerektirirken; aynı zamanda akciğer kanseri, astım ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların habercisi olabiliyor. Cihangir Uyan, nefes darlığının yoğun egzersiz, ağır aktiviteler, yükseklik, sıcak-soğuk hava gibi nedenlerle ortaya çıkabileceğini belirterek, şu bilgileri veriyor:
Vücudun alarmı
“Nefes darlığının vücutta değişik organ sistemlerinde meydana gelen birçok bozukluk tarafından oluşuyor. İnsanların sık karşılaştığı fakat önemsemediği bu durum, genellikle vücudun alarmıdır.

Nefes darlığının altında yatan sebepler ise; bronşit, tüberküloz, astım, kronik tıkayıcı akciğer hastalığı (KOAH), akciğer kanseri ve diğer tümörler, akciğer dolaşımında pıhtı (pulmoner emboli), akciğer zarı hastalıkları, diyafram ve göğüs duvarı hastalıkları olabilir. Dr.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof

Önemsenmeyen nefes darlığının altında, hayati tehlike arz edebilecek hastalıklar yattığı ihtimalinin hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gerekir. Nefes darlığı kalp yetmezliği gibi hastalıkların da belirtisi olabiliyor ve bu nefes darlığı ile birlikte geceleri uykusuzluk, öksürük, ayak bileklerinde şişlik, halsizlik gibi belirtiler de ortaya çıkıyor.
Kalp yetmezliğinin sebebi, genellikle kalp adalesinin hasarlı olmasıdır. Hastaların çoğunda bu durum, kalp krizi sonucu oluşur. Nefes darlığı ile bu şikâyetleri yaşayan kişiye egzersiz testi (kardiyopulmoner testi), akciğer fonksiyon değerlendirmesi (spirometri) yapılmalı, yürüme bandı ve bisiklet üzerinde, akciğerlerin gaz alışverişi ölçülmelidir.”
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: diyafram hastalıkları, diyafram hastalıkları belirtileri, sicakta nefes darligi, soğuk su rahatsızlık habercisidir, göğüs duvarı hastalıkları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.