Nefrotik sendrom nasıl tedavi edilir?

Nefrotik sendrom nasıl tedavi edilir?

Diyabet, minimal değişiklik hastalığı, bazı kanser türleri, HIV ve fokal segmentel skleroz ( böbreğin büzülüp skar denilen işlevsiz bölgelerin oluşması ve böbreğin temel fonksiyonunu kaybetmeye başlaması) gibi faktörlerin yol açtığı nefrotit sendrom, böbreğin işlevini ya geçici ya da kalıcı olarak olumsuz etkilemektedir.
Nefrotit sendrom hastalığında en büyük tehlike, vücudun yapı taşlarından olan protein maddesininde vücuttan süzülüp idrara atılması olur.
Nefrotit sendrom tedavisi
Diyabet ve minimal değişiklik hastalığının yanı sıra fokal segmentel skleroz denilen, böbreğin büzülüp skar denilen işlevsiz bölgelerin oluşması ve böbreğin temel fonksiyonunu kaybetmeye başlaması da, nefrotit sendrom nedenleri arasındadır. Nefrotit sendromda, böbreğin bir görevi olan kandaki zararlı maddeleri kan ve su yardımıyla kandan süzüp idrara atılmasını sağlayan böbrek, aynı zamanda vücut için faydası bulunan maddelerinde süzülmesine yol açar. Bazı kanser türleri ve HIV’de bu soruna yol açan sebeplerdendir
Nefrotit sendrom hastalığının tanısı için, kişiden idrar örneği alınır ve idrarında protein bulunup bulunmadığına bakılarak sorunun anlaşılmasını sağlar. Nefrotit sendrom tanısının konmasını kolaylaştıracak diğer bulgularda, kan yağlarının artması ve albumin seviyelerinde düşüş gözlenmesidir. Söz konusu bölgede ödem oluşumu ve böbrekten alınan küçük bir parçanın incelenmesi de tanı koymaya yarar.

Nefrotit sendrom tedavisi için öncelikle soruna sebep olan kaynağı araştırmak gerekir. Nefrotit sendroma yol açan sebep anlaşıldığı zaman, bu sebebin ortadan çözülmesine yönelik tedavi uygulanır. Sebebin ortadan kaldırılması nefrotit sendromun kolaylıkla tedavisini sağlar.
Hekimin önereceği ilaçları düzenli kullanmak, beslenmede tuzlu yememeye özen göstermek, sıvı alımını kısıtlamak ve hekimin önerilerini dikkate almak son derece önemli bir husustur. Lakin, bazı durumlarda hastalığın sebebine bağlı olarak böbrek fonksiyonlarında kalıcı kayıp söz konusu olabilmektedir.
Bir önceki Nefrotik sendrom nedenleri başlıklı konumuzda nefrotit sendrom hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: nefrotik sendrom ve göz bebeğinin büyümesi, Böbreğin işlevini kaybetmemesi için ne yapmalı, nefrotik sendrom, nefrotik sendrom nasıl tedavi edilir, nefrotik sendromnasil tedavİ edilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.