Nikotin tüm vücutta etkili oluyor

Nikotin tüm vücutta etkili oluyor

Amerikalı araştırmacılara göre nikotin sadece bağımlılık yapmakla kalmıyor, vücutta birçok hücresel etkileşime de giriyor.
Araştırmada, bilim adamları Alfa-7 nikotin reseptörü ile etkileşime giren 55 proteini keşfetti. Araştırmacılar bu bağlantıları daha önce bilmediklerini belirtti.
Baş araştırmacı Edward Hawrot çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, çok benzeri insanlarda da bulunan, farelerin beyin dokusundaki “Alfa-7 nikotin asetilkolin” reseptörünü mercek altına aldıklarını belirterek, nikotin reseptörü denilen Alfa-7′nin, nikotin vücuda girince hareketsiz kaldığını kaydetti.

Çoğu reseptörler hücrelerin dış yüzeyinde bulunuyor ve Alfa-7 reseptörünü faaliyete geçiren asetilkolin gibi moleküllerin minik sinyallerine karşı duyarlı oluyor.
Rhode Island Eyaletindeki Brown Üniversitesinde yapılan ve Journal of Proteome Research dergisinde yayımlanan araştırmada elde edilen verilerin sigara bağımlılığının tedavisinde yeni yöntemler ortaya çıkarması bekleniyor

Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.