Obezite birçok kronik hastalığın ana nedeni

Obezite birçok kronik hastalığın ana nedeni

Obezitenin, diğer bütün kronik hastalıkların başlıca nedeni olduğunu belirten uzmanlar, bu tür hastalıkların ortaya çıkmadan önlem alınmasının önemli olduğu uyarısında bulunuyor. Nevzat Bilal, “Herkes bel çevresini ölçerek, doktora gitmeden kronik hasta olup olmadığını öğrenebilir.” dedi. Son araştırmalara göre kadınlarda yüzde 40, erkeklerde yüzde 35 oranında obezite tespit edilmiştir.
Çağın vebası olarak adlandırılan kronik hastalıkların Türkiye’de de çığ gibi arttığını vurgulayan Nevzat Bilal, “Bu durumdan Denizli de olumsuz etkilenmektedir.
Uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nce, bel çevresi 80 santimetre olan kadınların, 98 santimetre olan erkeklerin obez ve kronik hasta olarak kabul edildiğini söyleyen Endokrinoloji Uzmanı Dr
Obezite, kendisinin de içinde yer aldığı bütün kronik hastalıkların başlıca sebebidir. Bu sebeple kronik hastalıklar ortaya çıkmadan önlem alınması şarttır.” diye konuştu.
Şeker, kalp damar, damar sertliği, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, üre, görme kaybı, ayaklarda kangren, ayakların kesilmesi ve felçleri kronik hastalıklar arasında sayan Bilal, “Bu müzmin hastalıklardan korunma yollarını Sağlıklı Yaşam Okulu’nda anlatıyoruz. Verdiğimiz bilgiler, halkımızın kolayca anlayabileceği ve gündelik yaşamda uygulayabileceği niteliktedir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de ilk defa Denizli Devlet Hastanesi’nde açılan Sağlıklı Yaşam Okulu’nda sadece kronik hastalıkları olanların bilgilendirildiğini belirten Bilal, amaçlarının hasta olmadan korunma yollarını öğretmek ve var olan kronik hastalıkları en aza indirmek olduğunu sözlerine ekledi.
Denizli Devlet Hastanesi Sağlıklı Yaşam Okulu’nda, son dört yılda 2 bin 855 kişi kronik hastalıklar konusunda bilgilendirildi. 2005 yılından bu yana hizmet veren okulda Uzm. Dr. Nevzat Bilal, her cuma gönüllü katılımcılara kronik hastalıkları anlatıyor ve gündelik hayatta rahatça uygulanabilecek pratik bilgiler veriyor. Ayrıca kronik hastalıklara yakalanmamak ya da en aza indirmek için evde yapılabilecek kültürfizik hareketlerini uygulamalı olarak gösteriyor.
Bir önceki Vardiya sistemi vücut dengesini bozuyor başlıklı konumuzda adet bozuklukları, davranış bozuklukları ve depresyon hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yüksek şekeri indirmek için evde ilk yardım

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.