Obezite geni taşıyan çocuklar doyduklarını anlamıyor

Obezite geni taşıyan çocuklar doyduklarını anlamıyor

İngiliz araştırmacıların 3 bini aşkın çocuğun katılımıyla FTO geninin kalori yakımı veya iştah üzerinde etkisiyle ilgili olarak yaptığı araştırma, genin riskli bir varyasyonuna sahip olanların, doymuş olmaları gerektiği halde iştahlarını kapatmakta zorlandıklarını ortaya koydu. Sonuçları Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayımlanan araştırma, yaşları 8 ila 11 olan ve FTO geninin yüksek risk taşıyan varyasyonuna sahip çocukların, çok fazla yemeye eğilimli olduğunu ve doydukları halde bunu fark etmekte zorlandıklarını gösterdi.
Genin iştah üzerindeki söz konusu etkisinin, yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik geçmiş ve vücut kitle endeksine göre farklılık göstermediği belirtildi.
Daha önce yapılan araştırmalar, FTO’nun yetişkinlerde riskli varyasyonundan iki kopyaya sahip olanların, tek bir kopyaya sahiplerden ortalama 3 kilogram, tek bir kopyaya sahip yetişkinlerin de bu geni taşımayanlardan ortalama olarak 1 buçuk kilogram ağır olduğunu göstermişti.

Araştırmacılardan profesör Jane Wardle, bulgunun, genin bu varyasyonuna sahip kişilerin otomatik olarak aşırı kilolu olacağı anlamına gelmediğini, ancak aşırı yemeye daha eğilimli olduklarının gözlendiğini kaydetti. Wardle, obezite ve iştaha katkıda bulunan çok sayıda gen olabileceğini, bunların birlikte önemli bir etki yaratacağını söyledi

Ulusal Obezite Forumu’nun klinik yöneticisi doktor David Haslam da araştırmayı “çok ilginç” bulduğunu belirtti.
Bir önceki Ceviz beyin sağlığını korumada bire bir başlıklı konumuzda beyin dostu, beyin sağlığı ve ceviz hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.