Obezitede kız annesine çekiyor

Obezitede kız annesine çekiyor

İngiltere’deki Plymouth Peninsula Medical School’da yapılan araştırmaya göre annesi obez erkek çocuklarda obezite ihtimali o kadar yüksek değil. Bu oran erkek çocuklarla babaları arasında altı kat.
Uzmanlarca yapılan bir araştırma, obezite konusunda kızların annelerine, erkek çocukların da babalarına benzediğini ve annesi obez olan kızlar ile babası obez olan erkek çocukların obez olma riskinin çok daha yüksek olduğunu gösterdi.
Araştırma sonuçları, çocukların davranışsal olarak eş cinsiyetteki ebeveynlerini örnek aldıklarının da kanıtı sayılıyor.

Projenin başkanı Prof.
226 aileyle yapılan araştırmada obez annelerin kızlarında obezite görülme sıklığının 10 kat arttığı görüldü
Terry Wilkin, konuyla ilgili olarak, “Aileleri hedef almalıydık ve bu, şimdiye kadar yaptığımız bir şey değildi” diyor.
Araştırmacılar obezitenin kalıtımsal olup olmadığı sorusunaysa kuşkulu yaklaşarak, daha çok çocukların ailesinin tavırlarını, yaşam tarzını örnek aldığını söylüyor.
Araştırmaya karşı çıkanlar da var. Bazı araştırmacılar, bu varsayımda 10 obez yetişkinden sekizinin çocukken obez olmadığı faktörünün görmezden gelindiğini vurguluyor.
Bir önceki Balık etli olmanın avantajları başlıklı konumuzda aşırı kilolar, aşırı zayıf olmak ve böbrek rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.