Obezitenin bir nedeni de küresel ısınma

Obezitenin bir nedeni de küresel ısınma
Araştırmacılar, obezlerin küresel ısınma ve iklim değişikliğinde daha fazla payı olduğunu belirledi.
İngiliz bilim adamlarına göre obezler, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinde büyük rol oynuyor. İngiliz bilim adamlarına göre, obezite küresel ısınmanın nedenlerinden biri. Şişmanların çok gıda tükettikleri ve daha fazla motorlu taşıta bindikleri için küresel ısınmadan daha fazla sorumlu oldukları kaydedildi.
Obezitenin bir kötü özelliği daha meydana çıktı

International Journal of Epidemioloji dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, şişmanlar çok gıda tüketmelerinin yanı sıra zayıflara oranla daha fazla motorlu taşıta bindikleri için küresel ısınmadan daha fazla sorumlu. Gıda üretiminin, sera etkisi oluşturan gazların temel kaynaklarından biri olduğu biliniyor.

Phil Edwards ve Ian Roberts adlı bilim adamları, her bir şişman insanın zayıf bir kişiye oranla yılda bir ton daha fazla karbondioksit emisyonuna yol açtığını tahmininde bulundu. Buna göre, bir milyarlık bir aşırı şişmanlar nüfusu, atmosfere yılda fazladan bir milyar ton karbondioksit salınmasına sebep oluyor.
Avrupa Birliği’nin tahminlerine göre, her bir AB vatandaşı yılda 11 ton karbon gazı emisyonunda bulunuyor. Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu’nun araştırmasını yürüten bilim adamları, “Şişmanlıkla ilgili küresel eğilimi tersine çevirmek için daha çok çaba göstermemiz ve bunu, karbon emisyonlarını azaltarak iklim değişikliğini yavaşlatma savaşında önemli bir unsur olarak görmemiz lazım” dedi. Böylece obezitenin sağlığımız kadar çevremize de zarar veren bir rahatsızlık olduğu ortaya çıktı.
Bir önceki Yanlış beslenme kanseri hızlandırıyor başlıklı konumuzda antioksidan kullanımı, beslenme alışkanlıkları ve Kanser hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: obezite nin cevremizdeki zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.