Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri nelerdir?
Mesela bunlardan en sık rastlananı hasta ellerinin temiz olduğunu bildiği halde inatla ellerini yıkamak ister. Ellerinde sanki mikroplar varmış gibi düşünmekten kendini alamaz. Obsesif kompulsif bozuklukta bazı hastalar sergiledikleri davranışların saçmalık olduğunu bilmelerine rağmen yinede aynı davranışları göstermekten kendilerini alamazlar.
Kaygı ve sıkıntıya sebep olan, inatçı ve zorlayıcı düşünce, dürtü ve imgelemlere obsesyon; obsesyonları yok etmek veya obsesyonların sebep olduğu kaygı ve sıkıntıları azaltmak gayesiyle yapılan davranışlara ise kompulsiyon denmektedir.

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri

 
Obsesif kompulsif bozuklukta inatçı ve tekrarlayıcı davranışlar sergilenir
Bu ve buna benzer birçok davranış obsesif kompulsif bozukluk belirtileri olmaktadır.

Çoğu hasta yaptığının gereksiz bir şey olduğunu anlar ancak yine de bir müddet sonra o davranışı yapmamak için kendisine engel olmaz. Zorlayıcı, inatçı ve yineleyici bir rahatsızlık olan obsesif kompulsif bozuklukta sergilenen davranışlar günde bir saatten uzun sürer ve yaşamı ciddi manada değişik boyutlara getirerek hastanın sıkıntılı bir yaşamı olmasına sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Psikozun nedenleri nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: obsesif kompulsif bozukluk nasıl anlaşılır, kompulsiyonn, obsesif hastaligi icin sifali bitkiler, obsesif ve kompulsif bozukluk nasıl anlaşılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.